Dívky jsou zdravé, potřebují klid, vzkázaly jejich rodiny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2015 15:18
Rodiny obou propuštěných dívek v prohlášení poděkovaly za projevy solidarity a radosti, turecké humanitární organizaci za pomoc a vládě za podporu.
Obě dívky po propuštění v Turecku.

Praha - Propuštěné dívky, které se po dvou letech v zajetí vrátily do Česka, jsou podle svých rodin zdravé. Potřebují ale hlavně klid na zotavenou. V prohlášení, které zaslaly ČTK, to uvedly rodiny Hany Humpálové a Antonie Chrástecké.

Poděkovaly za projevy solidarity a radosti, turecké humanitární organizaci za pomoc a vládě za podporu.

"Jsme velmi vděční za projevy solidarity i radosti z návratu Haničky a Toničky, kterých se nám ze strany veřejnosti dostalo. Pocity štěstí a úlevy z toho, že máme holky zpět doma, se ani slovy vyjádřit nedají... Hanička a Tonička jsou zdravé a šťastné, že jsou doma, mají ale za sebou dva těžké roky. Nyní potřebují především klid," uvedly rodiny obou dívek ve společném prohlášení.

Rodiny poděkovaly všem, kdo k záchraně přispěli a pomohli. Zásadní dík podle nich patří turecké humanitární organizaci IHH, stejně tak i české vládě za podporu. Rodiny obou dívek požádaly média i veřejnost o pochopení a respektování jejich soukromí. "Stejně jako ho všichni respektovali v uplynulých dvou letech, za což velice děkujeme," dodaly.

Také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další členové vlády o víkendu vyzvali média, aby respektovala soukromí obou žen. V pondělí předseda vlády řekl, že jsou obě "v péči rodiny a v péči státu". Podrobnosti nechtěl z bezpečnostních důvodů sdělovat.

Únosci stále neznámí

Kdo stojí za únosem dvou šestadvacetiletých dívek, zatím není jasné. Pákistánský novinář Daúd Chatták, který pochází ze severozápadního Pákistánu a nyní působí v Rádiu Mašál v Praze, je přesvědčen, že ženy unesli islamisté, nikoliv zločinecký gang.

"Kriminálníci by je nedrželi takto dlouho. V úvahu přicházejí také balúčští separatisté, ale ti nikdy neunášeli ženy ani cizince, bylo by to pro ně netypické. Domnívám se, že české ženy byly v zajetí militantních islamistů. O těch je známo, že lidi drží i takovou dobu," řekl Aktuálně.cz.

Obě Češky po svém propuštění vypověděly v Turecku, že nevědí, kdo je unesl. Únosci jim nikdy neřekli, kdo jsou a k jaké organizaci patří.

Dva roky v zajetí

Dívky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán 14. března 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem.

Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými: první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. O to překvapivější byla sobotní zpráva, že jsou obě dívky na svobodě a zpět v České republice.

Pomoc Kataru

Na vyjednávání o jejich propuštění se dva měsíce podílela turecká charitativní organizace IHH, která je také přivedla do Turecka.

Jak vyjednávání probíhalo, není jasné a zřejmě ani nebude. Lidové noviny uvedly, že se na úspěchu celé mise významně podílel vlivný arabský emirát Katar, který Česká republika diskrétně oslovila s žádostí o zprostředkování vyjednávání, a turecká humanitární organizace IHH byla spíš součástí oficiální verze určené pro širokou veřejnost.

Katařané prý mimo jiné lokalizovali dívky na jihu Afghánistánu. Čeští představitelé tvrdí, že za jejich záchranu nezaplatila Česká republika výkupné, podle týdeníku Respekt se o něm ale minimálně vyjednávalo. Mluvilo se prý o částce zhruba dvou milionů dolarů (více než 50 milionů korun).

 

Právě se děje

Další zprávy