Dienstbier: Politici mohou protiromské nálady vyostřit

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
8. 4. 2014 20:15
Pouze systematická opatření mohou podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera vyřešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Opakování loňských protiromských demonstrací v Českých Budějovicích nebo Duchcově. Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) ne nereálný scénář. "Je tu určitá sociálně napjatá situace, letos se obávám, že na to mohou mít negativní vliv několikery volby, protože řada politiků tohoto tématu bude zneužívat," domnívá se Dienstbier.

Na pochody, kterých se loni podle odhadů zúčastnilo několik tisíc lidí, a protiromské nálady upozorňuje nejnovější zpráva nevládní organizace Amnesty International. "V roce 2013 významně vzrostl počet a geografické rozpětí protiromských demonstrací. Na rozdíl od demonstrací zorganizovaných v letech 2008 či 2011 se demonstrace konaly ve městech po celé zemi," píše se v reportu.

Česká pobočka AI už v letošním roce zaregistrovala několik menších pochodů. Podle mluvčí Martiny Pařízkové hodlá organizace všechny akce monitorovat.

Za půl roku se nic nevyřeší

Dienstbier si je rostoucího napětí vědom. Jednoduché a rychlé řešení však podle něj neexistuje. Naopak je potřeba systematická práce nejen s romskou, ale i ostatními sociálně vyloučenými komunitami.

"Můžeme začít od inkluzivního vzdělávání tak, aby děti ze sociálně složitějšího prostředí nebyly hendikepovány svým sociálním původem a nám se tak sociální vyloučení nepřenášelo do dalších generací. Je třeba zabývat se obecně politikou zaměstnanosti. Je to otázka řešení zadluženosti, musíme se bavit o možnostech bydlení, nabídce sociálního bydlení," vyjmenovává pro Aktuálně.cz potřebné kroky ministr s tím, že všechny na sebe musí navazovat.

"Abychom bránili vytváření dalších ghett, tak musíme dostat pod kontrolu sociální dávky tak, aby ze strany provozovatelů ubytoven nedocházelo ke zneužívání zejména doplatků na bydlení," zmiňuje jeden z nejpalčivějších problémů.

Střetům zcela nezabráníme

Přesto podle Dienstbiera není možné střetům s pravicovými radikály stoprocentně zabránit. "Jak jsem říkal, že může dojít ke zneužití situace, navíc se velmi těžko odhaduje, kde k tomu dojde," je v tomto směru skeptický. V tomto směru by měly zásadní roli hrát obce a policie. 

"V případě, že když se něco takového někde přihodí, tak moji úředníci jsou v kontaktu s místní samosprávou i policií. A snažíme se to řešit, a to i na místě, a hledat takové řešení, které zamezí eskalaci napětí," dodává.

Pro boj s extremismem a kriminalitou přímo v sociálně vyloučených lokalitách už přitom od roku 2009 ministerstvo vnitra financuje program Úsvit. Na něm se spolupodílí jak státní a obecní policie, samosprávy, ale i sami obyvatelé daných lokalit.

V reakci na nepokoje v Českých Budějovicích nebo Duchcově pak ministerstvo avizovalo, že do konce roku 2013 zvýší počty asistentů prevence kriminality v daných oblastech o zhruba sedm desítek. Nyní by tak v terénu měly působit zhruba dvě stovky těchto pracovníků.

 

Právě se děje

Další zprávy