Gynekolog: Je nás hodně, protože děláme práci za praktiky

Radek Nohl Radek Nohl
29. 11. 2014 7:08
Člen výboru českého Sdružení soukromých gynekologů Aleš Skřivánek v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč je specialistů nadbytek a proč pojišťovny dávaly smlouvy prakticky všem zájemcům.
Proč je gynekologů hodně? Byla doba, kdy všechny pojišťovny dávali gynekologům nové smlouvy, říká Aleš Skřivánek. Ilustrační foto.
Proč je gynekologů hodně? Byla doba, kdy všechny pojišťovny dávali gynekologům nové smlouvy, říká Aleš Skřivánek. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - V některých velkých městech je gynekologická péče podle VZP zajištěna i na tři sta procent. A jak informoval deník Aktuálně.cz, počet českých gynekologů vysoce převyšuje průměr sousedních zemí a vůbec členských států EU.

Podle olomouckého odborníka a člena výboru českého Sdružení soukromých gynekologů Aleše Skřivánka je to dáno i tím, že gynekologové suplují práci praktických lékařů.

Olomoucký gynekolog Aleš Skřivánek.
Olomoucký gynekolog Aleš Skřivánek. | Foto: G-Centrum

"Děláme všechny ty screeningové programy. Stačilo by určitě méně gynekologů při dnešních technologiích," prohlásil Skřivánek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vidí ještě jeden problém: před několika lety dávaly pojišťovny smlouvy prakticky všem. "Každý, kdo chtěl mít privát, si ho otevřel," uvedl Skřivánek.

Aktuálně.cz: Data VZP ukazují, že hlavně ve velkých městech je zajištěna gynekologická péče i na 200 či 300 procent. Čím si to vysvětlujete?

Problém je v tom, že ve velkých městech jsou i velké nemocnice. Byla doba, kdy všechny pojišťovny, včetně VZP, dávali gynekologům nové smlouvy. Každý, kdo chtěl mít privát, si ho otevřel.

A.cz: Podle informací ze Sdružení soukromých gynekologů však pojišťovny stále nové smlouvy podepisují. I to má vliv na růst počtu gynekologů?

Pojišťovny zcela rezignovaly na jakoukoliv aktivní politiku v této věci. Já si myslím, že za pana exministra Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra, kteří jsou často velmi negativně hodnoceni, přišla alespoň snaha vytvořit nějakou racionální síť nemocnic a ambulancí jednotlivých odborností. Racionální ve smyslu redukce sítě.

A.cz: Jako jeden z mála se zastáváte pánů Julínka a Šnajdra. Vy jste kamarádi?

Kamarádi nejsme a nebyli jsme, i když jsme několikrát jednali. Byli pracovití na rozdíl od svých nástupců, drželi slovo a měli jasnou vizi, což o nástupcích není možné říct v žádném případě. Chápali také trendy, nebyli jen zahleděni do velkých fakultních nemocnic jako poslední dva ministři – ředitelé velkých fakultních nemocnic.

A.cz: Víte, jak je třeba těžké sehnat gynekologa v Praze?

Já jsem z Olomouce, ale když jdou moje pacientky studovat nebo pracovat do Prahy, tak se na mě často obrací, protože tam nejsou schopny sehnat nového gynekologa. Naštěstí mám kamarády - kolegy, kteří se o ně postarají.

Gynekologům v Praze k přežití při dodatečném výběru peněz stačí menší počet pacientek. Proto jich také ekonomicky funguje více, než systém potřebuje, to jsou ty násobky ordinací, na které se ptáte. V Praze když chcete jít někam na gynekologii, tak musíte velmi často platit skrytý registrační poplatek, který je od několika stovek do asi 1 500 korun za rok.

A.cz: Jakou roli ve vysokém počtu gynekologů hraje byznys s umělým oplodněním?

Prakticky žádnou. Reprodukční kliniky jsou jistě dobrá investice, a také proto se začaly některé z nich skupovat - jedním z investorů je i fond Andreje Babiše, který to bere za jiný konec než konkurenční Agel, který nejprve skupoval velké nemocnice. Pan Babiš pochopil, že ženy chtějí a budou chtít mít děti. Nemocniční péče je mnohem turbulentnější a všude ve světě je péče také více poskytována ambulantní formou než u nás.

Jak je tady zbytečně vysoký počet gynekologických ordinací, tak je v Česku také vysoký počet těchto reprodukčních center. A myslím si, že po nákupu těch velkých investičních skupin menší centra "umřou hlady". Tolik center jako tady není snad nikde jinde na světě. Vezměte si, že třeba v Olomouci jsou tři.

A.cz: Proč tedy máme zbytečně vysoký počet gynekologických ordinací?

Je to dané také tím, že gynekologové u nás do určité míry suplují práci některých praktických lékařů. Děláme všechny ty screeningové programy. Stačilo by určitě méně gynekologů při dnešních technologiích.

A.cz: Takže by se dal jejich počet snížit?

Netvařme se ale, že největším problémem, který tlačí české zdravotnictví, je počet gynekologů v některých velkých městech. Největším problémem českého zdravotnictví není vysoký počet gynekologických ordinací, ale počet akutních lůžek v nemocnicích a celkový počet nemocnic. Jejich síť se tvořila v dobách Marie Terezie a kritériem byla dojezdnost koňským povozem.

Při dnešních komunikačních systémech, systému územní záchranné služby a koncentraci vyspělých technologií by redukce nemocnic o třetinu neubrala nic na kvalitě péče. Ta by byla spíše vyšší než dosud. Také by ustal pláč nemocnic a lékařské komory nad nedostatkem lékařů. Velkou část operativy také lze provozovat, a ve světě se běžně dělá, v režimu jednodenní chirurgie nebo ambulantně.

 

Právě se děje

Další zprávy