Děkujeme, prezidente Putine! zní z velení české armády

Jan Gazdík Jan Gazdík
10. 6. 2014 15:20
Ministr Martin Stropnický byl na inspekci u brigády rychlého nasazení. Vojáci si stěžovali, že jim chybí základní vybavení. Výstroj si kupují ze svého.
Martin Stropnický na inspekci u brigády rychlého nasazení.
Martin Stropnický na inspekci u brigády rychlého nasazení. | Foto: Jan Gazdík

Praha - Česká armáda má nového, vlivného a hlavně nečekaného spojence: ruského prezidenta Vladimira Putina. Jakkoliv absurdně to zní.

"V mém úsilí zastavit další škrty v rozpočtu na obranu České republiky mi mimořádně pomohl ruský prezident Vladimir Putin svojí anexí Krymu," vysvětluje náčelník českého generálního štábu Petr Pavel.

"Okupace ukrajinského poloostrova snad poslouží jako budíček či varování, že už není možné používat armádní rozpočet jako rezervu k vyspravování státního rozpočtu," řekl Aktuálně.cz.

Pavel je přesvědčen, že nebýt rozkazu ruského prezidenta k obsazení Krymu, jeho argumenty, že obrana země něco stojí a že po letech drastických škrtů je nutné armádě i přidat, by se u českých politiků opět minuly účinkem.

"Nestačilo by to. Ale ten dík Putinovi berte samozřejmě s nadsázkou," dodává generál. Kromě tažení ruského prezidenta a občanské války na Ukrajině veliteli české armády pomohl i blížící se summit NATO v jižním Walesu, jehož se zúčastní hlavy států a vlád aliančních zemí.

Na podfinancování armády upozorňují čeští velitelé již roky. Politici to ale podle Pavla stále berou jen jako profesní žehrání či povinnou úlitbu generálským funkcím.

"Že si zkrátka musíme z podstaty stěžovat a musíme chtít pro armádu víc peněz. Jakkoliv to máme podloženo fakty a argumenty. Když ale do Česka přijede generální tajemník NATO a zopakuje to samé, co marně říkáme i my, hned je to vnímáno zcela jinak," tvrdí Petr Pavel.

Ministr obrany Martin Stropnický.
Ministr obrany Martin Stropnický. | Foto: Jan Gazdík

Proč NATO Čechy demoralizuje

Rozhovoru generála Pavla s Aktuálně.cz předcházela inspekční cesta ministra obrany Martina Stropnického k brigádě rychlého nasazení. Jakkoliv je tato jednotka nazývána elitní (i kvůli tomu, jak si její vojáci vedou v riskantních zahraničních misích), ministr s rozpaky přiznává, že její návštěva - a zvláště diskuse s veliteli - byla pro něj drsným zážitkem.

"My jsme to dotáhli, pane ministře, tak daleko, že si vojáci musejí kupovat výstroj ze svého. Ta erární je opotřebovaná - téměř k ničemu - a na novou nejsou peníze," říká ministrovi před moderním obrněncem Pandur jeden z velitelů praporů.

Kontrast ve výzbroji a vybavení vojáků brigády umocňuje fakt, že pandury sice představují absolutní špičku ve výzbroji, kterou obdivují i vojáci starých aliančních armád, avšak do jejich kanónů chybí kvůli finanční tísni munice. Nemluvě o řízených protitankových střelách.

"Nakoupili nám skvělé a drahé hračky, ale my nemáme co na sebe," konstatuje rezignovaně vrchní praporčík brigády Miloš Prášil.

"Na jednoho vojáka vychází pouze jedna polní uniforma, jedno triko a jedny boty. Na víc nemáme," dozvídá se překvapený ministr od velitele pozemních sil Jána Gurníka. A tak trochu se studem mu líčí přesun brigády do výcvikového prostoru, kdy pandury jsou dávno na místě a za nimi s velkým zpožděním dojíždějí přes půl století staré a již dýchavičné náklaďáky Praga V3S s minomety na korbách.

"Někdy zažíváme až tristní situace, protože ani na ty pragovky nemáme náhradní díly," přiznává Gurník. A stranou říká neméně štěpnou větu jako šéf generálního štábu: "NATO nás oslabuje a demoralizuje. Všichni si totiž myslí, že když bude nejhůř, tak nás alianční státy ochrání."

Nad otázkou, zda má i česká armáda na to, aby někomu v nouzi dlouhodobě pomáhala, mává Gurník rukou a věnuje se raději ministrovi, jenž si zrovna prohlíží výstroj vojáků.

Gurník žádá jednoho z nich, aby ukázal Stropnickému kevlarovou přilbu. "Tak tahle je, pane ministře, tak stařičká, že už dávno nikoho neochrání. Ani při seskocích (brigáda je výsadková - pozn. red.), natož při střelbách."

Velkorysost US Army - dotuje Čechy

Ministr Stropnický se po celou dobu návštěvy u elitní brigády snaží nepropadnout malomyslnosti. Vojákům se dokonce za podmínky, v nichž žijí, omluvil. ("V jejich ubikacích byste určitě nechtěl žít. Realita je však taková, že nám zbývá jen na to, co může chránit jejich životy, a ne na to, co jim přispívá k pohodlí," dozvídám se později od generála Pavla.)

"Vojáci zasluhují obdiv za to, na jak vysoké úrovni svou práci přesto dělají. Ocitl jsem se ve zcela jiném světě. Fakt, že si musí kupovat výstroj v army shopech, je téměř nepublikovatelný. Jejich připomínky jsou důležitými - byť hodně drsnými - podněty pro mou práci," řekl pro Aktuálně.cz. přímo na místě Stropnický.

Stejně jako jeho náčelník generálního štábu Pavel si uvědomuje, že ujištění premiéra Bohuslava Sobotky o navýšení obranného rozpočtu přichází až pod vlivem ruské okupace Krymu a občanské války na Ukrajině.

"Teprve hrozba války nás, bohužel, nutí věnovat se vlastní armádě," uznává ministr. A nenechá se ve srovnání s Pavlem zahanbit konstatováním: "Zrušení celé čtvrtiny armádního rozpočtu nelze obhájit ani ekonomickou krizí. Je navíc nejvyšší čas, abychom už přestali být kvůli nevýhodným smlouvám pouhými vazaly zbrojovek či dodavatelů předražené výstroje." Jejich ceny jsou podle informací Aktuálně.cz při kartelových dohodách předraženy v některých případech až třicetinásobně.

Na velkorysost a pochopení spojenců nicméně stále hřešíme. Zejména Američanů.

Češi nemají na výcvik, munici pro letadla či pobyt svých jednotek v zahraničí, a tak jim ho Američané dotují. Na špičkové americké výcvikové základně v Německu se tak například za jeden měsíc vystřídá 500 českých vojáků brigády rychlého nasazení. Obvyklá cena jsou dva miliony dolarů. Češi to ale usmlouvali "jen" na 300 000 USD.

"Jsou k nám neobyčejně vstřícní. O spolupráci s námi velmi stojí. Půjčují nám proto vybavení, které si nemůžeme dovolit, anebo o něm jen snít. Pro nás jde o klíčovou spolupráci," pochvaluje si velitel pozemních sil Gurník.

Trest za kritiku?

V krátké době je to již podruhé, co generál Pavel ostře kritizuje to, jak se stát macešsky chová k armádě. Na Pražském hradě při oslavě patnáctého výročí vstupu Česka do NATO vmetl politikům do tváře, že vojsko je kvůli škrtům na pokraji bojeschopnosti. Za svá slova sklidil silný potlesk v sále, ale i pochvalu od prezidenta Miloše Zemana.

Nejrazantněji se Pavla kvůli jeho "poděkování Putinovi" zastává žena - Jana Černochová (ODS), poslankyně výboru pro obranu. Generál má podle ní na podobnou nadsázku právo. "Zejména proto, jak velmi těžkým obdobím si v poslední době prošel, jen aby udržel armádu akceschopnou. Pavel je silnou osobností a ty obvykle říkají své názory bez ohledu na osobní rizika. K čemu by nám byl bojácný velitel armády?"

Nekompromisní obhajoba Černochové vyplývá dost možná i z toho, že se právě vrátila z pracovní návštěvy Estonska, které dává na obranu dvě procenta HDP (Česko jedno procento) a ještě to prý Estoncům připadá málo. "Licitování a pře Čechů o to, jak na obraně ušetřit, jdou mimo jejich chápání," srovnává Černochová.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý naopak lituje toho, že úvahy o zastavení poklesu rozpočtu na obranu země - a možná i jeho navýšení - přicházejí až pod vlivem reálných rizik, která Česku hrozí z Východu. "Nejde o výsledek našich analýz či varování, na která nikdo nedbal. V Česku si zkrátka slušných upozornění nikdo nevšímá. Jen když to řekne někdo natvrdo jako generál Pavel, jenž děkuje Putinovi za okupaci Krymu," říká Šedivý.

Přední bezpečnostní expert a sociolog Jaroslav Sýkora (někdejší šéf Centra pro výzkum stresu) pak dodává, že "české politické reprezentace vychovaly své voliče v uplynulých letech k tomu, že obranný rozpočet lze bez milosti škubat, protože nás přece spojenci z Aliance vždycky před útokem ochrání. A nikoho z těch mudrlantů už nezajímá, že bychom měli umět tuto pomoc, když o ni budeme požádáni, vrátit," připomíná sociolog.

"Necháváme často dojít průšvih až bezprostředně k nám, abychom se rozhýbali a začali s tím něco dělat. Jenomže při obraně země může mít ten průšvih pro nás všechny fatální následky," uzavírá diskusi kolem poučení z války na Ukrajině, ale i ministrovy inspekce u brigády rychlého nasazení generál Petr Pavel.

 

Právě se děje

Další zprávy