Dalajlámu v Česku přijme Herman. Bude u toho i Bělobrádek a další lidovci

Martin Ehl Martin Ehl
Aktualizováno 17. 10. 2016 15:14
Tibetského vůdce dalajlámu přijme v Česku ministr kultury Daniel Herman. Vysvětlil to tak, že to spadá pod agendu jeho ministerstva, protože dalajláma je představitel církve. Proti návštěvě tibetského duchovního vůdce, který přijel na konferenci Forum 2000, protestovalo čínské velvyslanectví. Návštěva a oficiální přijetí vyvolávají nelibost u prezidenta Miloše Zemana, který se snaží prosadit politické a ekonomické sblížení s Pekingem. Dalajlámu o víkendu přijal slovenský prezident Andrej Kiska.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Tibetského duchovního vůdce dalajlámu přijme při jeho letošní návštěvě Prahy ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Na schůzce, která se má odehrát v úterý, má být i místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé této strany. "Ano, sejdu se s ním," potvrdil Aktuálně.cz Bělobrádek.

"Přijmu ho jako duchovního představitele jedné z církví, což spadá pod agendu ministerstva kultury," řekl ministr Herman. Premiér Bohuslav Sobotka je podle informací HN o schůzce informován a nemá nic proti. Herman v pondělí o schůzce informoval také další své kolegy ve vládě.

V době česko-čínského hospodářského a politického sbližování je to důležité gesto, které může narazit na odpor zejména v úřadu prezidenta Miloše Zemana. Ten v čínské televizi dokonce uvedl, že vztahy mezi Prahou a Pekingem se zlepšují mimo jiné i proto, že "vláda České republiky už není pod submisivním tlakem Spojených států a Evropské unie" a že se "nevměšujeme do vnitřních záležitostí jakékoli jiné země".

Oficiální přijetí dalajlámy považuje Čína obvykle právě za takové vměšování. Schůzce s představiteli českých lidovců se podle informací HN snažilo čínské velvyslanectví vehementně zabránit mimo jiné i s odkazem na to, že dalajláma je vůdce separatistů.

Čtrnáctý tibetský dalajláma, občanským jménem Tädzin Gjamccho, se letos účastní jako jeden z prominentních hostů právě probíhající konference Forum 2000, která letos nese podtitul "Odvaha k převzetí odpovědnosti". S Hermanem se má sejít právě předtím, než spolu budou na konferenci debatovat.

Čína Tibet obsadila v roce 1951, dalajláma od roku 1959 žije v exilu, sídlo má v indické Dharamsale. Byl jedním z přátel zesnulého prezidenta Václava Havla, zakladatele konference Forum 2000, a v Česku byl od roku 1990, kdy ho Havel poprvé pozval, nejméně desetkrát.

Očekává se, že po přijetí dalajlámy budou čínští představitelé vyhrožovat zhoršením vztahů s Českem poté, co Peking v posledních letech rozběhl řadu projektů vzájemné spolupráce a otevřel do Prahy leteckou linku. Podobně čínské úřady protestovaly proti přítomnosti dalajlámy na Slovensku a v Polsku, kde v předchozích dnech pobýval. Ve Vratislavi se dva dny účastnil debat v rámci programu Evropského hlavního města kultury, kterým nyní dolnoslezská metropole je.

Na konferenci Forum 2000 se dalajláma zúčastní dvou debat a ve středu potom přednese veřejnou přednášku v Paláci Lucerna.

V neděli se s dalajlámou na Slovensku setkal prezident Andrej Kiska, který letošní ročník Fora 2000 svým projevem zahajoval. V něm uvedl, že dalajlámu považuje za jeden ze svých vzorů a inspirací.

Dalajláma slaví 6. července 80 let. Narodil se v chudé rolnické rodině v malé vesničce v Tibetu. Když mu byly dva roky, našla ho skupina mnichů pověřená vyhledáním převtělení předchozího dalajlámy. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy