Dá-li soud stopku Dělnické straně, přihraje hlasy KSČM

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
17. 2. 2010 5:30
Soud ve středu rozhodne o zrušení dělníků, případný zánik partaje volby příliš neovlivní
Lídři Dělnické strany - Tomáš Vandas a Martin Zbela
Lídři Dělnické strany - Tomáš Vandas a Martin Zbela | Foto: Jan Langer

Praha - Nejvyšší správní soud dnes definitivně rozhodne, zda na české politické scéně bude moci dál působit subjekt jménem Dělnická strana.

Vláda, potažmo ministerstvo vnitra, ji považují za protiústavní. První žádost o zrušení soud zamítl a naznačil, že byla lajdácky připravená.

Tentokrát však dávají odborníci vládě větší šance.

Co by se stalo s několika desítkami tisíc hlasů voličů, kdyby Dělnická strana skutečně skončila?

"Voliči Dělnické strany by znejistěli, hlavně ti méně vyhranění. Část by mohla přejít k nástupnické straně. Hlasy by mohli paradoxně získat i komunisté, protože rétorika Dělnické strany vychází z názorů extrémní pravice i levice zaměřených proti státu a establishmentu," soudí politolog Jan Kubáček.

Hlavně ať přijdou volit, přeje si Vandas

Představitelé Dělnické strany v čele s Tomášem Vandasem se netají tím, že politickou činnost ukončit nehodlají. Buď založí novou stranu, anebo využijí partaje, kterou vede Vandasova matka. Stoupencům by pomohl její podobný název - Dělnická strana spravedlnosti.

Právě podobný název strany by mohl pomoci i největšímu riziku, které "dělníkům" v případě zrušení hrozí. A to, že jejich voliči zůstanou místo voleb doma.

"Voliči, kteří volili Dělnickou stranu třeba do Evropského parlamentu, obvykle k volbám nechodí. Takže buď budou teď volit nástupkyni, nebo zůstanou doma," myslí si politolog Tomáš Lebeda.

Času je dost. Do voleb může jít nová strana

V eurovolbách Dělnická strana dostala asi třicet tisíc hlasů. Podobný výsledek čekají politologové i ve volbách do sněmovny. Podle průzkumu agentury Median by mohla Dělnická strana získat asi 1,8 procenta hlasů. CVVM ji připisuje zisk o tři desetiny nižší.

Vandas by se svými lidmi ještě před volbami do sněmovny stihl založit i novou stranu.

"Stihnout by to šlo. Pokud v žádosti o registraci nebudou chyby, musí ji ministerstvo vnitra vyřídit do patnácti dnů od doručení," uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Nejpozději 23. března však strany musí podat kandidátní listiny, jinak do voleb nepromluví.

Vzniknou noví haiderovci?

Politologové se neshodnou, jaký bude mít boj ministerstva vnitra s Dělnickou stranou na další směřování uskupení (či nástupnické strany) vliv.

Podle Jana Kubáčka strana postupně přejde k akceptovatelnějšímu programu i chování. "Symbolem bude konzervativní muž s kravatou, chránící konformitu. Stejně se situace vyvíjí v Rakousku, kde působí Svaz pro budoucnost Rakouska nebo Svobodní, na Slovensku, v Maďarsku, v Itáliii, v Nizozemsku."

"Nečekám, že by lidé spojení s Dělnickou stranou měnili strategii. S tou stávající mají úspěch. Přílákali pozornost médií i voličů k extrémní pravici, což se velmi dlouho u nás nikomu nepodařilo," oponuje Lebeda.

 

Právě se děje

Další zprávy