Ostravská nemocnice předražila za Němečka nákup o 65 milionů, tvrdí policie. Část peněz zmrazila

Radek Nohl Veronika Rodriguez Radek Nohl, Veronika Rodriguez
Aktualizováno 22. 10. 2015 16:20
Policisté v rámci vyšetřování nákupu přístroje CyberKnife zajistili část peněz, které podle kriminalistů odtekly z této zakázky pro ostravskou nemocnici. Kriminalisté 14 milionů korun zmrazili poté, co zjistili, že při koupi došlo ke škodě ve výši 65 milionů korun. V kauze dosud nikdo obviněn nebyl. K nákupu přístroje za 200 milionů došlo v éře současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka.
Přístroj CyberKnife stál ostravskou nemocnici 200 milionů.
Přístroj CyberKnife stál ostravskou nemocnici 200 milionů. | Foto: Aktuálně.cz, cyberknife.eu

Ostrava - Ostravská fakultní nemocnice v době ředitelování současného ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka předražila podle policie nákup přístroje CyberKnife o 65 milionů korun. Vyšetřovatelé nyní zmrazili 14 milionů na účtu moravské firmy. Uvedla to Česká televize a Mladá fronta Dnes. Celkově nemocnice zaplatila za přístroj 200 milionů korun.

"Policisté oddělení hospodářské kriminality Moravskoslezského kraje prověřují informace týkající se financování a nákupu zdravotnického přístroje zdravotnickým zařízením. Moravskoslezští policisté zajistili v rámci vedeného prověřování okolností předmětné věci finanční částku ve výši 8 900 000 korun," řekla MF Dnes policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Podle MF Dnes však kromě těchto peněz bylo zmrazeno ještě dalších zhruba pět milionů korun. Pro deník Aktuálně.cz se mluvčí policie k případu vyjadřovat nechtěla. "Obraťte se na státního zástupce," uvedla jen Holčáková.

Ale ani žalobci nechtějí zatím případ komentovat. "Krajské státní zastupitelství v Ostravě prozatím nebude podávat žádné informace z důvodu možného ohrožení prováděného prověřování. Mohlo by to ohrozit objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení," řekla ČTK ostravská krajská žalobkyně Zlatuše Andělová.

Policie dosud ale nikoho neobvinila. "Nejsem ani vyšetřován, ani obviněn," komentoval případ ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Na mimořádné tiskové konferenci potvrdil, že před několika dny v rámci této kauzy vypovídal na policii. 

Oznámení podal Babišův úřad

Trestní oznámení v případě nákupu přístroje CyberKnife podávalo loni v listopadu ministerstvo financí. Úřad ministra Andreje Babiše měl podezření, že byla zakázka o sto procent předražena. "Vypadá to, že ministerstvo financí napsalo to trestní oznámení dobře," řekl Babiš pro Aktuálně.cz k posunu v kauze.

CyberKnife v nemocnici funguje již pět let a za tu dobu ozářil přes 2500 pacientů. Přístroj na roboticky řízené ozařování od kalifornské firmy Accuray stál nemocnici 200 milionů korun. Ve světě přitom stejné zařízení stojí zhruba polovinu, Česká republika proto v ceně "supernože" získala světové prvenství.

"Proč v USA koupíte stejný vůz o polovinu levněji než v České republice? To je asi ta odpověď," odpověděl Němeček na otázku novinářů, proč stál CyberKnife více nežli v jiných státech.

Dalších 45 milionů stála stavba nového pavilonu, který byl k provozu nože nezbytný. Ani tam se nepodařilo cenu snížit, protože do výběrového řízení se stejně jako v prvním případě přihlásila jediná firma.

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda

O nákupu rozhodla Topolánkova vláda v roce 2009, která peníze na nákup uvolnila. Peníze byly převedeny ze zdrojů bývalého Fondu národního majetku.

CyberKnife se nejčastěji používá k léčbě rakoviny prostaty, umí ale léčit i rakovinu slinivky, plic nebo jater. Podle dřívějšího vyjádření ostravské nemocnice už policie podezření prověřovala a případ byl odložen.

Pozornost policie ale nepřitáhl jen nákup přístroje CyberKnife, kriminalisté v ostravské nemocnici vyšetřují také podezřelé nákupy dvou tomografů, které se odehrály v roce 2009, tedy rovněž za vedení současného ministra Němečka. Cétéčka mohla být podle nich předražená až dvojnásobně. Nákup navíc doprovázela řada nejasností.

Policie se zajímá i o jiné Němečkovy nákupy

Například sotva nemocnice jeden tomograf za 15 milionů opravila, uložila ho bez užitku do skladu. Místo něj si pak pořídila za dvojnásobek z evropských dotací nový - navíc od firmy VarioMedical, která vznikla jen dva měsíce před vyhlášením tendru. Firma sloužila jen jako prostředník, neměla zkušenosti, ale ani zaměstnance. Ještě rok po získání zakázky vykazovala podle obchodního rejstříku jen kolem 25 tisíc korun na mzdové náklady. Na případ jako první upozornil server Aktuálně.cz.

Podle Petra Soukenky z Nadačního fondu proti korupci se nabízí otázka, jestli nebyla firma VarioMedical jen účelově založená kvůli této jedné zakázce.

Trestní oznámení na neznámého pachatele, který se měl dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku, proto kvůli těmto nákupům podal poslanec Jiří Štětina. Policie už potvrdila, že podezřívá Němečkovu nemocnici z toho, že se dopustila podvodu při nákupu dvou počítačových tomografů. 

 

Právě se děje

Další zprávy