Čunek očistěn. K soudu nepůjde

Sabina Slonková
7. 8. 2007 8:25
Policie neprokázala, že úplatek skutečně převzal
3. dubna 2007: Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve své kanceláři.
3. dubna 2007: Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek ve své kanceláři. | Foto: Ludvík Hradilek

Jihlava - Jiří Čunek, vicepremiér a šéf lidovců, může udělat tlustou čáru za osmi měsíci, kdy ho policie stíhala kvůli korupci. A kdy jej politici - vyjma těch z vlastní partaje - hromadně žádali o odchod z vrcholných funkcí.

Žalobce Arif Salichov rozhodl, že vyšetřování zastaví. Čunek se podle něj nedopustil trestného činu.

O uzavření kauzy jako první informovaly Lidové noviny. "V té věci bylo zastaveno trestní stíhání," řekl listu náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Igor Stříž. Jeho úřad tento verdikt dostal z podřízeného krajského zastupitelství v Brně.

Salichov, který dnes ráno potvrdil, že stíhání zastavil, podrobně své kroky vysvětlí na tiskové konferenci.

Dále čtěte:
Autor fotografie: sh

Dále čtěte:

Chronologie

16.1.2007 Policie požádala Senát, aby zbavil Jiřího Čunka imunity. A to kvůli případu z února 2002, kdy měl coby vsetínský starosta přijmout úplatek ve výši půl milionu korun. Částku si uložil na svůj účet u banky jen krátce poté, co si realitní firma H&B Real - která na Vsetínsku podniká na trhu s byty - stejnou částku vybrala. 17. 1. 2007 Jiří Čunek oznámil, že je nevinný a vzdá se své senátorské imunity, aby mohla policie celou věc prošetřit. 28.1. 2007 Čunek poprvé ukázal doklady, kde vzal půl milionu korun. Má jít o náhradu pojištěných úspor u zkrachovalé Universal banky. 7. 2. 2007 Čunek byl o dva hlasy vydán k trestnímu stíhání. Sám pro vydání nehlasoval - ač dříve řekl, že se imunity vzdá sám. 9. 2. 2007 Čunek byl obviněn z úplatkářství. Proti obvinění okamžitě podal stížnost. 14. 2. 2007 Lidovci Čunka podrželi: Nepřejí si jeho odchod ani ze stranických funkcí, ani z vlády. Tento postoj během jara a léta strana několikrát zopakuje. 28. 2. 2007 Státní zástupce zamítl stížnost Čunka proti obvinění z korupce. 3. 3. 2007 Policie zatkla tři muže kvůli podezření, že se pokusili ovlivnit výpověď klíčové svědkyně v kauze Čunek - jeho bývalé sekretářky Marcely Urbanové. Mezi nyní zadrženými muži je i známý obchodník s LTO Roman Vaškůj. 5. 3. 2007 Premiér Mirek Topolánek poprvé veřejně připustil, že aféra Čunek škodí celé vládě. 27. 3. 2007 Pokračuje vyšetřování. Ze zjištění Aktuálně.cz plyne, že policie začala prověřovat všechny velké zakázky a investice, které ve městě proběhly za dobu starostování Jiřího Čunka. 16. 5. 2007 Inspekce ministra vnitra začala ověřovat podezření, že vyšetřování kauzy Jiřího Čunka bylo zmanipulované. 28. 5. 2007 Deník Aktuálně.cz odhalil, že vyšetřující policista a klíčová svědkyně si spolu dopisují o kauze Čunek. Policista Milan Šošovička konzultoval s Urbanovou proti předsedovi lidovců některé otázky, jež mohou padnout při oficiálním výslechu. 31. 5. 2007 Olomoucká policieobvinila několik svědků z křivé výpovědi ve prospěch vicepremiéra Čunka. 1. 6. 2007 Marcela Urbanová požádala policii o ochranu, cítí se ohrožená. 8. 6. 2007 Nejvyšší státní zastupitelství odebralo kauzu Čunek žalobci Radimu Obstovi z okresního zastupitelství v Přerově. Případ převzal náměstek jihlavského okresního státního zástupce Arif Salichov. Salichov vzápětí odvolal vyšetřovatele Šošovičku. 22. 6. 2007 Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ostře kritizovala dosavadní vyšetřování kauzy: Kriminalisté podle ní shromažďovali důkazy o finanční situaci rodiny Čunka nezákonně. 27. 7. 2007 Salichov vedl klíčový výslech celé kauzy, snažil se ověřit věrohodnost Urbanové a vyjasnit rozpory mezi její výpovědí a svědectvím dalších lidí.

Speciál

Ze zjištění deníku Aktuálně.cz vyplývá, že Salichov stíhání zastavil proto, že policie dostatečně neprokázala Čunkovu vinu. "Nebylo dost důkazů, že se trestný čin opravdu stal. Výpověď klíčové svědkyně pak byla vyhodnocena jako nevěrohodná," řekl pod slibem anonymity zdroj z ministerstva spravedlnosti, který je s vyšetřováním detailně obeznámen.

Proti Čunkovi svědčila jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová, která tvrdila: S úplatkem se mi pochlubil. S Čunkem měla nicméně dlouhodobě napjaté vztahy, obvinila jej mimo jiné ze sexuálního obtěžování.

Salichov se podle již citovaného zdroje rozhodl rovněž vyslyšet námitky obhajoby, podle níž nebylo vyšetřování nestranné. Uznal, že si kriminalisté vybírali jen ty důkazy, které hrály v neprospěch vicepremiéra. Ty, které mohly Čunkovi pomoci, opomíjeli.

Čunek: Ještě se neraduji 

Jiří Čunek zatím nechce k vývoji své kauzy nic říkat. "Já to teď nebudu komentovat. Zatím nemám nic v ruce, počkám si na oficiální oznámení. Ono by to taky mohlo být jinak," řekl deníku Aktuálně.cz.

Rozhodnutí udělalo tečku za spekulacemi o pádu kabinetu. Kdyby byl Čunek obžalovaný, premiér Mirek Topolánek už avizoval, že jej ve vládě dál nenechá. Část lidovců však dala najevo, že v tom případě vypoví kabinetu, který vládne těsnou většinou hlasů ve sněmovně, loajalitu.

Pro vládu navíc nemohl přijít verdikt "nevinen" v lepším čase: Už v úterý se budou ve sněmovně projednávat klíčové zákony reformy veřejných financí. Bez lidovců by je koaliční kabinet neměl šanci prosadit.

Poslední kroky? Ve prospěch Čunka

Rozhodnutí předznamenaly poslední kroky justice. Jednoznačně vyzněly ve prospěch obviněného šéfa lidovců.

Policie jej stíhala od letošního ledna kvůli podezření, že před pěti lety přijal půlmiliónový úplatek. Čunek korupci ostře popřel a prostřednictvím advokátů si stěžoval, že vyšetřování je zmanipulované.

Výpověď Marcely Urbanové nestačila
Výpověď Marcely Urbanové nestačila | Foto: Ludvík Hradilek

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká mu dala před prázdninami za pravdu a nechala vyměnit dozorujícího žalobce, následovala i výměna vyšetřovatele.

Vesecká do kauzy zasáhla ve chvíli, kdy původní vyšetřovatel chtěl případ uzavřít a poslat Jiřího Čunka před soud. Renáta Vesecká argumentovala, že postoje a postupy odvolaného žalobce i vyšetřovatele nedávaly záruku objektivního posuzování Čunkovy kauzy.

Důkazy policie nebyly jednoznačné

Policie opřela obvinění vicepremiéra z korupce o svědectví jeho bývalé sekretářky Ubranové. Ta policistům loni na podzim řekla, že před pěti lety byla u toho, když Čunek převzal půlmiliónový úplatek od realitní společnosti H&B Real.

Kromě tohoto svědectví neměla podle zjištění Aktuálně.cz policie jiný přímý důkaz.

Stavěla ovšem i na výpisech z bankovních účtů. Ty měly prokázat, že ve stejné době, kdy zástupci H&B Real vyzvedli z firemního účtu půl milionu, Jiří Čunek na své konto vložil částku jen o dva tisíce nižší. Stalo se to přesně v době, kdy podle Urbanové Čunek přijal úplatek.

Vicepremiér řekl, že šlo o celoživotní rodinné úspory.

Svědectví Urbanové napadli advokáti Čunka jako nevěrohodné. Argumentovali, že pět let starý příběh oznámila policii až ve chvíli, kdy se Čunek stal senátorem a šéfem lidovců.

 

Právě se děje

Další zprávy