Úřednice stíhaná za stamilionový podvod dál povoluje stavby

Karel Hrubeš Karel Hrubeš
19. 9. 2014 12:35
Jde o kauzu velkého jihočeského solárního parku v Petrovicích. Obviněni jsou čtyři lidé - kromě úřednice ještě majitel parku, revizní technik a zástupce stavební firmy.
Solární panely - Ilustrační foto.
Solární panely - Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Stavební úřad ve čtyřtisícovém jihočeském městečku Borovany vede žena, kterou policisté stíhají za účast na stamilionovém podvodu při stavbě sluneční elektrárny v Petrovicích.

Obvinění inženýrky Tamary Hlávkové však starostovi Stanislavu Malíkovi nevadí. Prý ctí presumpci neviny.

"Zákon říká, že dokud nepadne rozsudek, není o vině rozhodnuto. Oficiálně nás ani orgány činné v trestním řízení nevyrozuměly, že se něco děje. Obvinění s námi nemá co do činění," řekl Malík a dodal, že Hlávková je jedinou zaměstnankyní tamního stavebního úřadu.

I přes to, že jí za zneužití pravomoci hrozí pět až dvanáct let vězení, dál rozdává razítka na stavební povolení a rozhoduje o tom, co se smí a nesmí v okolí postavit.

Na kauzu solárního podvodu upozornil jako první koncem srpna deník Aktuálně.cz. Uvedl však jen, že policie stíhá celkem čtyři lidi. Že je mezi nimi právě Hlávková, nyní vypátral deník Insider. Zjistil zároveň, že protikorupční detektivové obvinili ještě podnikatele ve fotovoltaice Daniela Exnera. Kromě nich si obvinění vyslechli ještě revizní technik a zástupce stavební firmy, která petrovickou elektrárnu stavěla.

Vedoucí borovanského stavebního úřadu Tamara Hlávková podle policie povolila předčasné užívání stavby ještě v době, kdy na elektrárně ještě téměř nebyly solární panely. Detektivové ji navíc původně podezřívali kromě zneužití pravomoci také z přijetí úplatku, to se však nepotvrdilo.

Sama obviněná úřednice se o případu odmítla bavit. "Nemám oprávnění k tomu cokoli sdělovat," řekla Hlávková a zavěsila telefon.

Nepravdivý protokol

Podle informací Insideru ze zdrojů blízkých vyšetřování měli zástupci majitele parku a zhotovitele podepsat předávací protokol s nepravdivými údaji.

Dokument je přitom klíčový pro rozhodování regulačního úřadu o udělení licence. V dokumentu všechny strany tvrdily, že je elektrárna dokončená, i když v době podpisu nebyla hotova ještě ze dvou třetin. Jde o solární park v Petrovicích, jež patří s instalovaným výkonem 3,3 megawatt mezi velké české fotovoltaické elektrárny.

Policie zatím oficiálně odmítá ke kauze zveřejnit podrobnosti. "Případ je ve stadiu vyšetřování, obviněny jsou celkem čtyři osoby,” uvedl jen mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Nedostižný podnikatel

Za FVE Petrovice měl protokol podepsat zmíněný člen představenstva Daniel Exner. Deník Insider se jej pokoušel čtyři dny opakovaně kontaktovat v sídle několika jeho firem, ale neuspěl.

"Pan Exner tu není a nevím, jestli by se o tom s vámi chtěl bavit," uvedla například recepční společnosti Swonia, v níž Exner vede dozorčí radu.

Exner sedí kromě FVE Petrovice ve vedení dalších firem navázaných na fotovoltaický byznys. Například ve společnosti Sunwatt, které patří menší elektrárna v Rodově u Hradce Králové nebo ve zmíněné Swonii, která se mimo jiné stará o údržbu solárních parků.

Hrozí jim až deset let vězení

Podnikatel Exner, úřednice Hlávková, zástupce stavební společnosti a revizní technik podle policie fingovali potřebné dokumenty tak, aby bylo možné elektrárnu “na papíře” spustit už před prvním lednem 2011, kdy ještě platily dvojnásobné výkupní ceny.

Solární panely však v té době byly jen zhruba ve třetině celého parku. Díky tomu si majitelé elektrárny měli podvodem přijít na asi 20 milionů korun. Po dvaceti letech provozu by tak rozdíl v účtovaných cenách činil 200 milionů korun.

Podnikatel a zástupce stavitele jsou podle obvinění stíháni pro podvod a hrozí jim pět až deset let ve vězení. Reviznímu technikovi, který jim měl pomáhat, pak stejně vysoký trest. 

Na poslední chvíli

Případ se podobá mediálně známé kauze elektráren synů chomutovského magnáta Zdeňka Zemka, ve které je obviněna i Alena Vitásková, ředitelka Energetického regulačního úřadu, který solární licence vydává.

V kauzách solárních podvodů se nejčastěji hrálo o čas kvůli změně zákona. Pro elektrárny připojené do sítě po prvním lednu 2011 totiž začaly platit poloviční výkupní ceny elektřiny oproti předchozímu roku. Licenci však na poslední chvíli dostávaly podvodem i zcela nedokončené solární parky, výjimkou nebylo ani schválení dokumentace na Silvestra 2010.

Článek vyšel v pátek 19. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy