Česko diskriminuje romské děti při vzdělávání, tvrdí EU

ČTK ČTK
10. 12. 2014 12:36
Ministr Jiří Dienstbier při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl, že vláda není stoprocentně úspěšná v podpoře lidských práv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Vládě se nedaří přijímat vždy všechna opatření na podporu lidských práv, k nimž se zavázala ve svém programu. Týká se to třeba kroků k zajištění rovných šancí pro ženy a muže. Novinářům to při příležitosti mezinárodního dne lidských práv řekl ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). ČR má pak v EU také problém kvůli odsouvání romských dětí do takzvaných zvláštních škol.

"Je zřejmé úsilí, ne vše se podaří. Vláda vcelku opatření prosazuje, nepodaří se vždy a vše," uvedl Dienstbier.

Evropská komise koncem září zahájila s Českem řízení kvůli nesplnění povinnosti ohledně vzdělávání romských dětí, věc může skončit až u Evropského soudního dvora.

Už v roce 2007 totiž ČR prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku spor s 18 mladými Romy z Ostravska. Podle rozsudku porušila přeřazením romských dětí do zvláštních škol jejich právo na vzdělání a diskriminovala je. Řada romských dětí přitom dál končívá v praktických školách, které jsou určeny pro žáky s lehkým mentálním postižením.

Dienstbier: Situaci napraví novela školského zákona

Czeslaw Walek z rady vlády pro lidská práva považuje řízení EU s Českem za "zdvižený ukazováček" a ostudu pro politiky, že problém dosud nevyřešili a plány k začlenění romských dětí do běžných škol se nedařilo naplňovat.

Podle Dienstbiera by situaci měla napravit chystaná novela školského zákona a další opatření. Bude navrhovat, aby se příloha o vzdělávání pro děti s lehkým mentálním postižením zrušila a školáci se podle ní od příštího školního roku už neučili, ale měli běžné osnovy.

"Je v našem zájmu, abychom si problémy nepřenášeli do budoucnosti. Jenom kvůli tomu, že děti žijí v sociálně vyloučeném prostředí, ale přitom jejich inteligence je naprosto dostatečná na to, aby prošly běžným vzděláním, je vyřazovat a zajišťovat si budoucí generaci sociálně vyloučených, je naprosto nesmyslný postup," uvedl ministr.

Vláda chce prosazovat rovné šance mužů a žen

Podle Walka ve vládě pokulhává hlavně projednávání genderových otázek. Kabinet se zavázal, že rovné šance pro ženy a muže bude prosazovat.

Před nedávnem sice jednomyslně schválil strategii, podle níž by v Česku za pár let mělo v rozhodovacích pozicích být 40 procent žen, evropskou směrnici o vyrovnaném obsazení rad velkých firem ale nepodpořil. Vláda sice schválila novelu o rozšíření pravomocí ombudsmanky v ochraně před diskriminací, ale ne všichni koaliční partneři návrh podpořili. V Parlamentu by tak norma nemusela uspět.

Dienstbier se sešel se členy vládních rad pro lidská práva či menšiny. Bavili se o opatřeních na podporu rovnosti žen a mužů, ochraně zdravotně postižených, podmínkách neziskových organizací či o chystané strategii romské integrace pro příští roky.

 

Právě se děje

Další zprávy