Evropa nám utíká: Česko propadlo v rovnoprávnosti žen

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 10. 2014 12:43
Česká republika si opět pohoršila, skončila na 96. místě. Důvodem jsou velké mzdové rozdíly i nedostatečné zastoupení žen v politice.
Snímek z happeningu za rovnoprávnost žen v politice
Snímek z happeningu za rovnoprávnost žen v politice | Foto: Aktuálně.cz

Londýn/Praha - Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou v úterý zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF).

Nejlépe si nadále stojí severoevropské země Island, Finsko, Norsko a Švédsko. Nejhůře dopadl již podeváté v řadě Jemen. Špatný výsledek Česka je dán především velkými mzdovými rozdíly mezi muži a ženami a také malým zastoupením žen v politice.

Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Česko předběhla řada afrických zemí, například Rwanda, Keňa nebo Namibie.

Z vyspělejších ekonomik zaostávají za Českem pouze Japonsko (104.) a Jižní Korea (117.). V Evropě je horší už jen Malta (99.) a Turecko (125.). Pozitivní hodnocení nemá ani Slovensko, které obsadilo 90. místo.

Celkově se podle zprávy situace žen ve světě zlepšuje, když od prvního takovéhoto žebříčku WEF z roku 2006 již 105 zemí dosáhlo v oblasti genderové rovnosti žen pokroku.

Podle WEF mají muži a ženy ve světě nyní téměř stejný přístup ke zdravotní péči a vzdělání, problémem ale nadále zůstávají jejich možnosti v ekonomické a politické sféře. I zde je ale viditelný pokrok. "V oblasti politiky je nyní o 26 procent víc poslankyň, než tomu bylo před devíti lety, a ministryň je dokonce o 50 procent víc," uvádí WEF.

Česko se na žebříčku rok od roku propadá. Zatímco v roce 2006 bylo 53., předloni už 73., loni 83. a letos si pohoršilo o dalších 13 míst. Situace v ČR je v podstatě stále stejná, ostatní země se ale výrazně zlepšují.

V přístupu ke vzdělání si Česko vede výborně

Česko si v hodnocení vede výborně, co se týče rovného přístupu ke vzdělání, kde dostalo nejvyšší známku. Relativně dobře je Česká republika hodnocena také za přístup žen ke zdravotní péči a za naději na dožití, kde je na 37. místě.

Naopak posuzuje-li se zastoupení žen v politických funkcích, je Česká republika až 109. V postavení žen na trhu práce, kde se bere v úvahu například podíl žen mezi manažery a dalšími vedoucími pracovníky, průměrný plat žen a mužů či jejich odměňování za stejnou práci, je Česko na 100. příčce.

"Dosáhnout rovnosti pohlaví je nutné z ekonomických důvodů. Jen ty ekonomiky, které využívají všechny talenty, budou konkurenceschopné a budou prosperovat," uvedl zakladatel a výkonný předseda WEF Klaus Schwab.

Po loňských parlamentních volbách podle organizace Fórum 50 %, která prosazuje rovné zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích, podíl žen ve Sněmovně klesl z 22 na necelých 20 procent.

"Ženy nejčastěji kandidují z 21. místa. Šance na zvolení je tak velmi nízká. Pokud se to nezmění, tak můžeme těžko očekávat, že se posuneme zpět mezi vyspělé země," řekla ředitelka fóra Jana Smiggels Kavková. Podle ní by ke zlepšení přispěly kvóty při sestavování kandidátních listin.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nyní chystá novelu volebního zákona s pravidly pro složení kandidátních listin. Předložit by ji měl v lednu.

Změny podle šéfky fóra brzdí i to, že česká společnost je poměrně konzervativní. "Stereotypy jsou zakořeněny velmi silně a rozdělení rolí je tradiční. Ženy mívají nižší mzdu za obdobnou práci jako muži, protože muž přece živí rodinu. To ale neodráží realitu. Stereotypy fungují i ve školství při volbě povolání. Výzkum také ukázal, že už děti na základní škole vnímají politiku jako mužskou sféru," dodala Smiggels Kavková.

 

Právě se děje

Další zprávy