Civilista Šlachta ve vedení celníků nemá co dělat, zlobí se odbory. Nikdo jiný však neměl zájem

Martin Ťopek Martin Ťopek
18. 8. 2016 11:00
Policejní odbory kritizují nástup Roberta Šlachty do vedení celní správy. Podle předsedy Unie bezpečnostních sborů Zdeňka Drexlera se měla konat celkem čtyři výběrová řízení nejprve v celní správě, pak v ostatních sborech. Celní správa oponuje, že o místo nemá nikdo zájem a stále se může kdokoliv přihlásit do výběrového řízení. Svým zájmem vést pátrání u celní správy se Šlachta netají. Nabídku dostal několik týdnů poté, co za dramatických okolností spojených s politickými rozepřemi mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministrem financí Andrejem Babišem opustil policii.
Robert Šlachta.
Robert Šlachta. | Foto: ČTK

Praha – Rychlost, s jakou bezprizorní civilista a bývalý šéf elitního policejního útvaru Robert Šlachta získal post náměstka ředitele celní správy, překvapila leckoho, i policejní odbory. Podle předsedy Unie bezpečnostních sborů Zdeňka Drexlera se jedná o nezákonný postup, byť u policie a dalších složek nijak výjimečný.

"Vůbec netušíme, zda byly splněny všechny kroky k tomu, aby na neobsazenou pozici mohl být jmenován civilista," uvedl předseda odborové organizace Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Poukazuje na zákon o služebním poměru, který říká, že před přijetím civilisty na volnou funkci musí proběhnout čtyři výběry. V prvním řízení se mohou hlásit příslušníci ze stejného sboru, v tomto případě z celní správy. Pokud nikdo post neobsadí, může sbor vybírat opět mezi celníky, tentokrát i těmi s nižší hodností. Pak se celý proces opakuje u ostatních bezpečnostních složek, například u policie nebo Vězeňské služby.

Takový postup však celní správa neabsolvovala, byť uvádí, že se ve vlastních řadách hledat pokoušela. "V době, kdy celní správa chtěla obsadit nově vytvořené místo, nahlížela do evidence volných příslušníků, ve které v dané chvíli nebyl zařazen žádný volný příslušník bezpečnostních sborů ve služební hodnosti vrchní státní rada," uvedla mluvčí Hana Prudičová.

Do výběrového řízení se může přihlásit kdokoliv

To však nic nemění na požadavku zákona, aby se nejprve konala čtyři výběrová řízení a až poté se mohlo místo nabízet civilním osobám, byť se skvělou policejní minulostí.

"Výběrové řízení stále běží a může se do něj přihlásit kdokoliv, i s nižší hodností či z jiných bezpečnostních sborů," uvedla Prudičová.

Podle odboráře Drexlera je to nezákonný postup. "Pokud uvedené čtyři kroky neproběhly, je přijetí Šlachty na post náměstka protiprávní a já se budu ptát, proč se tak stalo," uvedl předseda Unie bezpečnostních sborů.

Z celní správy se nikdo nepřihlásil

Robert Šlachta svůj nástup k celní správě komentovat nechce.

"Ať to komentují celníci. Pokud ale vím, tak se na to místo tři čtvrtě roku nikdo nepřihlásil. A kdybych šel k celní správě ještě jako policista, tak bych zase schytal kritiku, jak jsem vše zpolitizoval," uvedl bývalý policista. Že o místo není zájem, je další argument celní správy. "Výběrové řízení na systemizované místo zástupce generálního ředitele jsme vyhlásili 17. prosince 2015 a doposud se do něj z celní správy nikdo nepřihlásil," dodala Prudičová.

Od uvedeného data šéf celní správy pověřil vedením odboru postupně dva celní důstojníky, ani jeden z nich nemá zájem se do výběrového řízení přihlásit. Třetím jmenovaným je právě Robert Šlachta, od kterého se očekává, že se do výběrového řízení přihlásí, byť to zatím neudělal.

Svým zájmem vést pátrání u celní správy se Šlachta netají, na nabídku, kterou dostal od náměstkyně ministra Aleny Schillerové, kývl po čtyřech dnech. Nabídku dostal několik týdnů poté, co za dramatických okolností spojených s politickými rozepřemi mezi ministrem vnitra Milanem Chovancem a ministrem financí Andrejem Babišem opustil policii. Nyní nastupuje do resortu Andreje Babiše.

Je dobře, že Robert Šlachta nastupuje do celní správy? Bude ho ovlivňovat Andrej Babiš? Novináři Daniel Kaiser a Jaroslav Spurný v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy