Chlapec a oheň. Život psaný plamenem

Tomáš Netočný
11. 3. 2007 0:00
Ostrava - Lukáši Hýblovi z Prostějova je sedm let. Anebo taky jen pár týdnů. Pouze na týdny se totiž dá počítat doba, kdy je zase jisté, že bude žít.
Lukáš a Jana Hýblovi. "Tohle snad ještě nikdo nikdy nepřežil, řekli mi lékaři," vzpomíná matka na chvíli, kdy jejího těžce popáleného syna dopravila helikoptéra do nemocnice. Za několik měsíců se mohli takto vyfotit.
Lukáš a Jana Hýblovi. "Tohle snad ještě nikdo nikdy nepřežil, řekli mi lékaři," vzpomíná matka na chvíli, kdy jejího těžce popáleného syna dopravila helikoptéra do nemocnice. Za několik měsíců se mohli takto vyfotit. | Foto: Táňa Malá

Při neopatrné hře mu plamen sežehl kůži v obličeji a popálil téměř celé tělo. Jakou měl naději?

"Lékaři na rovinu řekli, že tohle snad ještě nikdy nikdo nepřežil," vzpomíná Lukášova matka Jana Hýblová. 

V učebnicích medicíny stojí, že už jen dvacet procent popálenin je u dětí jeho věku kritická hranice. A Lukáš? Osmdesát. Kromě hlavy v místech, ze kterých rostou vlasy a malé části trupu a nohou.

Na scéně umělá kůže...

Lékařům fakultní nemocnice v Ostravě se však podařil zákrok, který v české medicíně nemá zřejmě srovnání a zachránili mu život.

Nejdříve dostali chlapce z popáleninového šoku, potom se postarali, aby jeho tělo mělo opět kůži. Teď se snaží, aby následky úrazu byly pro dítě co nejmenší, přestože budou trvalé a vážné.

Co všechno přispělo k tomu, že chlapec žije? Mimořádný výkon lékařů a velká souhra příznivých okolností by nestačily. Klíčovým byl materiál podobný obyčejnému igelitu označovaný jako integra neboli umělá kůže.

POPÁLENÉ DĚTI

  • Lukáš Hýbl spolu s dalšími čtyřmi chlapci zapálil nádobu s neznámou hořlavinou.
  • Nastal výbuch, který Lukáše popálil na osmdesáti procentech těla. Popálené byly ještě další dvě děti, jedno z nich také velmi těžce.
  • Statistiky uvádějí, že v České republice popálených lidí ubývá. Malých dětí však ne. V této kategorii jsou čísla stále stejná.
  • Většinou se jedná o popáleniny tekutinami - čaj, polévka, vařící voda atd.
  • Téměř ve všech případech se děti popálí vinou nepozornosti dospělých osob.
  • Svou závažností , náročností a nákladností léčby, trvalými následky v oblasti psychosomatické i sociální představují popáleniny závažný problém.

Když lékaři odstranili spálenou tkáň, měli před sebou nechráněné chlapcovo tělo. Ruce, záda, nohy, trup i obličej proto postupně pokrývali umělou kůží, operace střídala operaci.

... jediná šance

"V tak velkém množství jsme umělou kůži ještě nikdy nepoužili. Pro Lukáše to však byla jediná šance," říká primářka centra popálenin Jarmila Tymonová. "Aby mohl přežít, museli jsme ji použít skoro na všechna popálená místa."

Integra se vyrábí ve Spojených státech a do nemocnice v Ostravě přicestovala zásilka z distribučního centra v Londýně. Jeden centimetr čtvereční tohoto materiálu stojí v přepočtu 170 korun. Lukáš Hýbl potřeboval umělé kůže za milion.

"Igelitový vzhled" dává umělé kůži svrchní silikonová vrstva, která dočasně nahrazuje pokožku. Pod ní je organický kolagen vyrobený z hovězí tkáně. Právě ten přilne k obnažené ráně a lékaři takto pokryli chlapci celé tělo. Jakoby krejčí šil nové šaty.

Foto: Aktuálně.cz
Jak vypadá umělá kůže? - UVIDÍTE ZDE.
Poprvé ji lékaři v Česku použili v roce 2003. Od té doby pomohla desítkám těžce popálených pacientů, především dětí.

"V okamžiku, kdy kolagenem prorostla nová tkáň, mohli jsme silikon sejmout," popisuje postup primářka Tymonová. "A v této fázi bylo třeba použít Lukášovu vlastní pokožku."

Jenom z hlavy

Jediným nespáleným místem, odkud ji lékaři mohli odebírat, bylo vlasatá část hlavy a nepatrný kousek trupu. Jemně proto seřezávali pruhy zdravé kůže tenké jednu desetinu milimetru. Vytvořili z nich síť a rozprostírali ji tam, odkud předtím odstranili silikon.

Síť z chlapcovy vlastní pokožky začala na nových místech přirozeně srůstat a postupně zakryla celé popálené tělo.

Operace Lukášovy ruky patřily k nejsložitějším.
Operace Lukášovy ruky patřily k nejsložitějším. | Foto: Táňa Malá

"Momentálně na sobě Lukáš nemá jediné místo s obnaženou tkání," sdělila primářka Tymonová. "Čekají však další operace a dlouhá rehabilitace, aby následky jeho úrazu byly co nejmenší."

Chlapec už byl na krátké návštěvě doma a jednu z dalších operací už má dnes za sebou. Učí se znovu chodit, ale také třeba číst, protože úraz se mu stal jen krátce poté, kdy loni v září nastoupil do první třídy.

"Přežití takového úrazu a snaha o návrat zraněného do společnosti jsou nesmírně náročné. Je to komplexní a dlouhodobá práce," potvrdil přednosta kliniky popáleninové medicíny v Praze Leo Klein."Takto úspěšně provedená léčba, svědčí o vysokých kvalitách ostravského pracoviště. Gratuluji."

Příběh Lukáše Hýbla. Podívejte se na ukázky

"Určitě se vrátí mezi děti," říká primářka Jarmila Tymonová. "Bude nosit takový trikot, protože trvalý tlak působí dobře na hojení jizev.

ROZHOVOR
pondělí 12.března
 

 

"Říkám Lukášovi, že se musí dobře učit. Živit se teď totiž bude muset hlavou," vypráví maminka Jana Hýblová. "A zatím mu to jde."

NÁVRAT
úterý 13. března

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy