Soudce z chaty kritizoval politiky. Kolegové řeší, zda smí

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 7. 2015 5:30
Byl to přešlap, řekl kárný senát na adresu soudce Kamila Kydalky, který odsoudil tuneláře z H-systému či napadl Klausovu amnestii. Kydalka se obrátí na Ústavní soud.
Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka
Soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka | Foto: Marek Pokorný

Mnichovice/Praha - Loni krátce před komunálními volbamiMnichovicích u Prahy zhodnotil místní chatař Kamil Kydalka všechny lídry sdružení, která usilovala o to, aby se dostala do místního zastupitelstva. A své postřehy nechal sepsat do letáku, který se objevil v poštovních schránkách. Zatímco o dvou prý nic nemůže říct, protože žádné jejich neférové jednání nezaznamenal, na zbylých dvou nenechal niť suchou.

"Přivlastňuje si úspěchy druhých," uvedl například na adresu Petry Peckové, která stála v čele kandidátky sdružení Mnichovice – město na vaší straně. V kampani se prý chlubila věcmi, které z velké části udělalo předchozí zastupitelstvo, v němž nebyla.

Lídra TOP 09 Jana Zenkla zase obvinil ze střetu zájmu – podílel se totiž na změně územního plánu a přitom v té době současně skupoval pozemky v Mnichovicích.

Kydalka navíc po volbách v článku v místním zpravodaji Život Mnichovic doporučoval, jak sestavit povolební koalici, aby to neskončilo pro město katastrofou - což by se prý zvolením Peckové starostkou stalo.

Zdánlivě nevinnou komunální historkou se ale bude muset zabývat Ústavní soud.

Kamil Kydalka je totiž soudce – a v onom letáku to neopomněl zdůraznit. Upozornil nejen na velké kauzy, které dělal (například H-Systém), ale i na to, že to byl on, kdo u Ústavního soudu napadl amnestii prezidenta Václava Klause.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu koncem června oznámil, že se tím Kydalka dopustil přešlapu. Byť upustil od potrestání. "Samotné projednání věci je dostačující," uvedl. Sám Kydalka oznámil, že se obrátí na Ústavní soud.

Na každém šprochu…

Stížnost na Kydalkův leták podala již zmíněná Pecková. "Bylo to přes čáru. Kdyby napsal jen to, že je chatař a případně soudce, tak nehnu brvou," říká Pecková.

Podle ní totiž vydaným prohlášením ovlivnil volby. A to právě zdůrazněním své soudcovské profese a připomenutím toho, že napadl amnestii. "Někteří voliči si řekli, jestli není na každém šprochu pravdy trochu. Přece jen to psal ten soudce, který se postavil proti tolik odmítané prezidentské amnestii," vysvětluje Pecková.

"Domnívala jsem se, že zneužil svoje soudcovské povolání. Vystupoval v roli nestranného soudce, který voličům říká, kdo je ve volebním klání ten správný," dodává Pecková, která si proto stěžovala na Kydalkův postup jeho nadřízenému – předsedovi Městského soudu v Praze Liboru Vávrovi. "Nechtěla jsem trest, jen aby bylo řečeno, kde je ta hranice a že ji překročil," vysvětluje.

Mimochodem: Zastupitelé Kydalkův apel nevyslyšeli a Peckovou za starostku zvolili. Byť volby vyhrálo konkurenční sdružení Volba pro Mnichovice, vedené Petrem Schneiderem – ale těsně, obě hnutí získala po pěti křeslech. Druhý "kritizovaný" lídr Zenkl sice pohořel a z TOP 09 se dostal do zastupitelstva jako jediný. Nicméně tím, že se spojil s hnutím Petry Peckové, má jejich koalice křehkou většinu jednoho hlasu.

Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra apel Peckové vyslyšel a podal na Kydalku kárnou žalobu. A chtěl, aby kárný senát řekl, zda takovéto angažmá už nepřekročilo hranice toho, jak by se měl soudce chovat, aby nezneužil svoji funkci. "Dostupná kárná judikatura podobné zapojení soudce do předvolební kampaně neřeší," podotkl Vávra v kárné žalobě. A kárný senát Nejvyššího správního soudu dal jeho pochybnostem za pravdu.

Vždyť to nepsal

Kárný senát tak rozhodl i přes to, že před ním překvapivě vyšlo najevo, že Kydalka v úvodu zmíněný leták nepsal. K jeho autorství se totiž přiznal Kydalkův známý a místní obyvatel Luboš Janoud.

"Nevěřím, že by to dělal za jeho zády a že by o tom pan doktor Kydalka nevěděl," říká starostka Pecková. "Nikdy se proti tomu neohradil, až před kárným senátem," dodala.

"Bylo tam jen pár mých myšlenek, které jsem kamarádovi poslal e-mailem. Chtěli jsme na tom dělat dál, ale on si to sám vydal," říká Kydalka, který by prý se zněním letáku, tak jak vyšel, nesouhlasil. Janoud prý Kydalkovy myšlenky přetvořil v text, v němž v úvodu navíc přidal nejvíce spornou část. A to větu, kde se chlubí, že "vždy jednal čestně a snažil se být spravedlivý. Odsoudil jsem na osm let tuneláře H-systému Petra Smétku a napadl jsem veřejně v České televizi Klausovu amnestii."

O tom, že to přitom není vymyšlené alibi, svědčí několik chyb, které by sám Kydalka neudělal. Šéfovi H-Systému totiž udělil ve skutečnosti dvanáctiletý trest a ten se navíc jmenuje krátce Smetka.

Nicméně i tak kárný senát dospěl k tomu, že Kydalka zneužil svojí funkce k ovlivnění voleb. A umožnil, aby byl rozšířen očerňující leták. "K autorství meritorní části letáku, kde je provedeno cílené jmenovité hodnocení volební kampaně, způsobilé tři ze čtyř kandidujících volebních stran znevýhodnit, se přihlásil," uvedl kárný senát a upozornil, že Kydalka tuto část dal k dispozici, aby byla rozšířena mezi voliče.

Ohradit se? Už to nemělo smysl

"Nikomu jsem nic neumožnil. Já nezodpovídám za to, když si s někým vyměním pár e-mailů a on si to upraví a vydá pod mým jménem," protestuje Kydalka.

A proč se tedy proti tomu, že Janoud vydal svůj příspěvek jeho jménem, neohradil následně, například při svém povolebním příspěvku v Životě Mnichovic? "Už to nemělo smysl, bylo po volbách," vysvětluje. S Janoudem jsou prý i přesto nadále přátelé. "Byla to jen jeho hloupost. Myslel, že dělá dobrou věc," hájí ho.

Kydalka ovšem poukazuje i na formální chyby rozsudku. A se svým advokátem už proto sepisuje stížnost k Ústavnímu soudu. Kdyby on sám podobně "odflákl" svůj verdikt, nadřízený soud by mu jej prý rozcupoval.

"V popisu skutku není vůbec uvedeno, kdy se to mělo stát. To je základní věc, která nikdy nesmí chybět," poukazuje. A stejně tak mu podle jeho slov nebyl dán dostatečný prostor na obranu. "Bylo porušeno právo na fér proces. Nebyl jsem řádně poučen, ani mi nepředložili listiny k vyjádření," říká a kritizuje i to, že kárné řízení je jednostupňové a není proti němu možné odvolání.

Mám právo na občanský názor

V neposlední řadě Kydalkovi vadí i to, že ho kárný senát zkritizoval za jeho občanský názor. "Listina základních práv a svobod říká, že každý má právo se vyjadřovat k věcem veřejným," poukazuje Kydalka.

Sám Vávra přitom paradoxně Kydalkovu snahu jít k Ústavnímu soudu kvituje. "Protože jestli říkáme oba, že chceme zjistit, kde je ta hranice, co soudce smí, tak zaplaťpánbůh, když se to ještě otestuje dohledem Ústavního soudu,“ říká Vávra.  "Vždyť já ho nechtěl potrestat, já jen chtěl, aby soudci nevstupovali do předvolebních kampaní svým jménem,“ opakuje Kydalkův nadřízený.

Vávra současně tvrdí, že by kárnou žalobu – pokud by se o tom dozvěděl – podal i bez stížnosti starostky Peckové. A i v případě, kdyby v onom letáku nebyl Janoudem přidaný výčet Kydalkových "úspěchů" a zdůraznění, že je soudce. "Není anonymní osoba v té obci a polovina lidí o tom, že je soudce, ví. Ve chvíli, kdy vystupuji svým jménem, pokud jsem soudce, musím být zdrženlivý,“ dodává. 

 

Právě se děje

Další zprávy