Čeští policisté odletěli kvůli migrační krizi na řecký Lesbos. Budou sloužit v civilu a beze zbraní

ČTK ČTK
29. 4. 2016 9:00
Devětadvacet českých policistů v pátek odletělo na řecký ostrov Lesbos, aby pomáhali při vracení a převozu migrantů do Turecka. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého budou policisté ve Středomoří sloužit v civilu a nebudou u sebe mít střelné zbraně. Vybaveni budou třeba pouty, slzotvornými prostředky nebo teleskopickými obušky. Řecký ostrov Lesbos leží na dohled od tureckého území. Před několika dny na ostrově bylo přes 4000 běženců. Kvůli uprchlické krizi na ostrově vznikl uprchlický tábor Moria, kde se v minulých dnech stalo několik incidentů.
Devětadvacet českých policistů odlétá na misi na řecký ostrov Lesbos.
Devětadvacet českých policistů odlétá na misi na řecký ostrov Lesbos. | Foto: ČTK

Praha - Čeští policisté odletěli z vojenského letiště v pražských Kbelích na řecký ostrov Lesbos, který je dlouhodobě zasažen migrační krizí. Na měsíční misi vyrazilo 29 policistů. Na řeckém ostrově se zapojí do programu evropské pohraniční agentury Frontex. Měli by pomáhat při vracení a převozu migrantů do Turecka. Novinářům to před odletem řekl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Podle Tuhého policisté odjíždějí na misi do Řecka po vzájemné dohodě obou států. "Česká republika dlouhodobě usiluje o to, aby byla podporou států, které řeší na jižní hranici vnějšího schengenského prostoru problém s migrační krizí," řekl Tuhý.

Řecký ostrov Lesbos leží na dohled od tureckého území. Před několika dny na ostrově bylo přes 4000 běženců. Kvůli uprchlické krizi na ostrově vznikl uprchlický tábor Moria, kde se v minulých dnech stalo několik incidentů. Nepokoje vypukly poté, co začaly návraty běženců do Turecka. Na ostrově funguje také tzv. hotspot, což je místo pro registraci uprchlíků po příchodu do Evropy.

Podle Tuhého budou policisté ve Středomoří sloužit v civilu a nebudou u sebe mít střelné zbraně. Vybaveni budou třeba pouty, slzotvornými prostředky nebo teleskopickými obušky. Spolupracovat budou s ostatními policisty členských států EU. Zahraniční mise podle policejního prezidenta vyjde na několik milionů korun, na nákladech se bude podílet Česko i EU.

V ulicích policisté nechybí, dušuje se Tuhý

Na vracení běženců se s Tureckem dohodla EU. Zavázala se, že za každého vráceného migranta převezme jednoho syrského uprchlíka a přesídlí ho na své území. "Forma eskorty uprchlíků se bude posuzovat na místě, kde je problematika velmi složitá. Podle dosavadních zkušeností byli přepravováni do Turecka zejména loděmi, ale nedá se vyloučit, že někteří budou transportováni i letecky. I tohoto se mohou naši policisté účastnit," vysvětlil Tuhý.

Podle Tuhého je policie připravena pomáhat i dál a pošle do Řecka další pomoc, když se na tom oba státy dohodnou. Policie nyní má zhruba 400 policistů v záložní jednotce, kde jsou zájemci o vyslání na zahraniční mise. "To je úkol, který jsme dostali od vlády," podotkl Tuhý. Dodal, že policisté, co jsou v zahraničí, nechybí v ulicích.

V Řecku již působí deset českých policistů na ostrově Kos. Podílejí se zejména kontrolách a registraci uprchlíků. Podobně podle Tuhého pomáhá i několik policistů v Itálii. Česko kvůli migrační krizi vyslalo policisty či vojáky i do dalších zemí. Působili nebo působí v Maďarsku, Slovinsku či Makedonii.

Uprchlíci v Idomeni potřebují psychologickou pomoc, podle policie se tam ale jen kempuje, říká koordinátor Jan Zeman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy