Češi pomohou v boji s Islámským státem, v Iráku budou dva roky cvičit piloty pro letouny L-159

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2016 15:38
Od června začne v Iráku působit armádní tým leteckých poradců. Pomůže s výcvikem pilotů pro letouny L-159. Misi hladce schválila Sněmovna, Senát svůj souhlas dodal už dřív. Až pětatřicetičlenný tým by měl v Iráku působit do konce roku 2018, nasazen bude v rámci operace proti takzvanému Islámskému státu.
Letoun L-159.
Letoun L-159. | Foto: Reuters

Praha - Sněmovna ve středu odhlasovala, že v červnu vyšle do Iráku armádní tým leteckých poradců, kteří na místě budou cvičit piloty letounů L-159.

"Konečně tam i fyzicky budeme přítomni," uvedl k tomu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Tým podle něj bude až do konce roku 2018 působit na letecké základně Balad, která je vzdálena zhruba 80 kilometrů od Bagdádu. Vyslán bude ale bez letecké techniky a nebude se zapojovat do bojových operací, uvedl ministr.

Tým bude podle něj složen ze dvou pilotů-instruktorů, šesti techniků-instruktorů, osmi osob ochrany, jednoho zdravotníka, velitele a pěti členů štábu, náčelníka štábu a šesti specialistů na logistiku, spojení a zpravodajství. V Iráku tak bude reálně působit 30 osob, pět bude nasazeno v případě potřeby posílení a navýšení členů týmu, dodal. Mise má stát maximálně 265 milionů korun, náklady budou podle Stropnického uhrazeny z rozpočtu ministerstva obrany.

Členové týmu budou v Iráku pokračovat ve výcviku iráckých pilotů, kteří se donedávna cvičili v Česku na stroje L-159, které Česko Iráku prodává.

Společnost Aero Vodochody vyslala do Iráku civilní zaměstnance, kteří mají za úkol zabezpečit servis letounů. V jejich popisu práce ale už nejsou další záležitosti nezbytné pro bezproblémový provoz bitevníků. Armádní experti by iráckým kolegům měli například vysvětlovat systém nákupu náhradních dílů a jejich objednávání, předají jim zkušenosti o udržování letadel, ale i o taktice nebo létání. Armáda chce při misi využít své zkušenosti z Afghánistánu, kde od roku 2008 působí výcvikový letecký tým.

Poslanci měli iráckou misi schvalovat původně ve středu dříve, kvůli nepřítomnosti Stropnického, kterého měl zastoupit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), ale hlasování odložili. Na výsledku se ale odklad negativně neodrazil. Misi podpořilo 149 ze 157 přítomných poslanců včetně drtivé většiny komunistů. Proti byl jen jejich stranický kolega Stanislav Grospič. Už dříve s misí souhlasil Senát.

 

Právě se děje

Další zprávy