Čeští dobrovolníci shánějí gynekoložky pro Idomeni. Muže by k sobě muslimky nepustily

Martin Biben Martin Biben
30. 4. 2016 15:58
Těhotným ženám v uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici chybí lékařská péče. Čeští dobrovolníci proto vybízejí české lékařky, zdravotní sestry, porodní asistentky, aby zvážily svoji pomoc na místě. Muslimské ženy převážně z Iráku a Sýrie se totiž většinou nenechají ošetřit mužskými lékaři. Těhotných je přitom v táboře řada, porody jsou velmi časté i přesto, že se Idomeni pomalu vylidňuje. Makedonci, kteří vybudovali u tábora čtyřicetikilometrový plot, už totiž do země nikoho nevpouští.
Hygienické podmínky v táboře jsou bídné.
Hygienické podmínky v táboře jsou bídné. | Foto: Reuters

Idomeni - Na řecko-makedonském přechodu Idomeni, kde se za hraničním plotem s ostnatými dráty stále tísní tisíce uprchlíků, je nedostatek téměř všeho. Jídla, hygieny i teplého oblečení. Zoufale chybí i lékařská pomoc těhotným ženám, péče při porodu a po něm.

Čeští dobrovolníci, kteří si říkají podle nápisů na svých reflexních vestách Czech team, se proto nyní rozhodli, že se pokusí lékaře či zdravotníky pro tábor sehnat. Kromě náročnosti takové mise má ale věc ještě jeden háček. Musí to být ženy. Muslimky by totiž k sobě mužské lékaře nepustily.

„Stojíme o gynekoložky, sestry, porodní asistentky i ženy, co mají nějaký ten porod za sebou, něco prožily a chtěly by přijet na nějaký čas pomoci,“ říká koordinátorka společnosti Pomáháme lidem na útěku Petra Quirke, která vyzývá k akci i na webových stránkách organizace.

„V táboře panují tragické hygienické podmínky. Ženy se vracejí do tábora pouhých několik dní po porodu s žádnou nebo nedostačující výbavou pro novorozeně. Proto vyzýváme lékařky, porodní asistentky či zdravotní sestry, aby zvážily své zapojení, dokud řecká vláda tento improvizovaný tábor nezruší,“ píše v prohlášení.

V táboře, kde i přes výzvy řeckých policistů stále přebývá zhruba deset tisíc uprchlíků, je těhotných žen řada. A porody, které někdy probíhají i bez asistence lékařů či zdravotníků, jsou tu velmi časté. Totéž se týká i poporodní péče. „Přicházející lékařky či zdravotnice bychom napojili na zdravotnické dobrovolnické organizace, které tu už působí a kterým právě ženy velmi chybí,“ řekla koordinátorka Czech teamu Marcela Janáčková, která působí přímo v Idomeni.

V širší oblasti podle Janáčkové je nyní zhruba patnáct tisíc lidí, další jsou v nově vznikajících oficiálních vojenských táborech rozptýlených po celém severním Řecku od Soluně až po makedonskou hranici. „Stále musíme poskytovat základní pomoc, tedy oblečení, potraviny a stany, nově příchozím lidem. Lépe řečeno těm, kteří se vrací po neúspěšných pokusech o přechod hranice, a přišli i o to minimální zázemí, které už v táboře jednou měli,“ popisuje Janáčková.

Někteří uprchlíci však tábor na výzvy řecké policie opouští. Odváží je i několik autobusů denně. „Oficiální odhad je nyní 9900 lidí přímo v kempu, ubývá jich. Proces ale zpomalují návraty těch, kteří se neúspěšně pokusili přejít hranici ve vzdálenosti třeba 15 i více kilometrů od tábora, kde doufali, že bude hranice méně hlídaná,“ řekla dobrovolnice. Czech team působí v Idomeni od začátku března, část dobrovolníků se sem přesunula z ostrova Lesbos. Ve skupině je zatím jediná lékařka.

Idomeni je příhraniční ves, která měla před zaplavením utečenci hlavně ze Sýrie a Iráku pouhých 150 obyvatel. Tisíce stanů se tady objevily během několika měsíců poté, co Makedonci zpřísnili hraniční režim. Předtím, než vybudovali čtyřicet kilometrů dlouhý plot a uzavřeli hranici definitivně, tudy prošlo více než milion běženců.

Uprchlíci v Idomeni potřebují psychologickou pomoc, podle policie se tam ale jen kempuje, říká koordinátor Jan Zeman. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy