Vzpomeňte na vojáky. Ve čtvrtek se rozezní zvony a sirény

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2014 0:08
O uctění památky čtyř padlých českých vojáků rozhodla vláda. Kardinál Duka vyzval k modlitbám.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Na památku čtyř českých vojáků, kteří zemřeli v úterý po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu, se ve čtvrtek v poledne v Česku rozezní zvony a sirény, rozhodla o tom vláda.

"Vláda nařizuje, aby se ve čtvrtek 10. července 2014 ve 12:00 po dobu tří minut na celém území České republiky rozezněly sirény, a rovněž vláda doporučuje, aby se ve stejnou dobu rozezněly zvony, a lidé tak měli možnost připomenout si památku českých vojáků," stojí v usnesení vlády.

K výzvě vlády se za katolickou církev připojil i kardinál Dominik Duka a vyzval k modlitbám i k tříminutovému rozeznění zvonů.

"Jako symbol uctění památky našich vojáků, kteří položili své životy ve jménu pomoci bližnímu a boje za demokracii a svobodu," zdůvodnil rozhodnutí Duka. Zvoníci Chrámu svatého Víta rozhoupají minutu před polednem zvon Josef, který se používá ke zvonění při úmrtí. Ve 12:00 se zvonem Jan Křtitel připojí ke zvonění všech ostatních kostelů a zvuku sirén.

K pietě se přidá i Pražský hrad. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude státní vlajka na stožáru na prvním nádvoří svěšena na půl žerdi. "Na severním křídlu a na Carolově křídlu na prvním nádvoří Pražského hradu bude po celý den vyvěšena státní vlajka České republiky a smuteční černá vlajka," dodal Ovčáček.

Střídání stráží se v poledne na znamení smutku uskuteční bez hudebního doprovodu. Na Úřadu vlády je státní vlajka na půl žerdi svěšena již od dnešního rána.

Z pražského kbelského letiště ve středu krátce před 22:00 odletěl vojenský speciál, který z Afghánistánu přiveze ostatky čtyř padlých českých vojáků.  Letoun by se měl zpět vrátit ve čtvrtek po 13:00. Na letišti se poté uskuteční pietní akt.

Na palubě letadla odletěl zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata, který má v české armádě na starosti zahraniční vojenské mise. Opata v Afghánistánu zůstane do víkendu.

Armáda původně zvažovala, že letu využije také k doplnění české jednotky. Pětice vojáků ale podle Růžičkové odletí až o víkendu dlouho plánovaným letem, kterým budou do Afghánistánu dopraveni i další vojáci určení k pravidelné obměně jednotek.

Podle ministra obrany Martina Stropnického byli tři z padlých řidiči, česká jednotka v Bagrámu jich tak nyní má "zoufalý nedostatek". "Snaha je nahradit je proto maximální," dodal ministr.

Zraněný voják zatím není schopen převozu

Zdravotní stav českého vojáka, který byl zraněn při úterním útoku Tálibánu v Afghánistánu, je nadále vážný, ale stabilizovaný. Má za sebou dvě náročné operace a podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů.

Řekl to náčelník generálního štábu Petr Pavel, který o úterní tragické události jednal s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem obrany Stropnickým.

Pavel je informoval i o aktuální situaci v Afghánistánu, kde se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník. Zabil čtyři české vojáky a jednoho zranil.

Zraněný devětatřicetiletý rotmistr byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. Generál Pavel uvedl, že je stále ve velmi vážném stavu a není schopen převozu.

Podle Pavla byl voják přímo v epicentru výbuchu a měl velké štěstí, že incident přežil. Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče.

Vojenské pocty, vojenský pohřeb, vyznamenání i povýšení

Stejný letecký speciál odletí ve středu kolem 22:00 pro ostatky padlých vojáků. Vrátit by se mohl ve čtvrtek kolem 13:00. Po příletu se na letišti ve Kbelích uskuteční krátký ceremoniál s vojenskými poctami.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové zabere akt asi 45 minut. Rakve s ostatky budou zahaleny do české vlajky, po vynesení z letounu budou uloženy na katafalky. Po smutečním projevu vojenského kaplana budou přeneseny do pohřebnických vozů. Na místě bude přítomna čestná armádní jednotka. 

Armáda s rodinami jedná také o organizaci vojenských pohřbů. Pavel novinářům řekl, že zatím nemá od rodin informace o tom, že by vojenské pocty odmítly. Stropnický uvažuje, že je povýší.

Ministerstvo zaplatí pohřby, pozůstalí mají také nárok na odškodné asi milion korun. "Nebudu se určitě zdráhat tyto částky zvýšit," řekl Stropnický. Podle zákona může být odškodné až zdvojnásobeno.

Zeman chce padlé vojáky ocenit medailemi Za hrdinství, řekl na středeční tiskové konferenci po jednání se slovenským protějškem Andrejem Kiskou. Ocenění jim bude in memoriam uděleno při příležitosti státního svátku 28. října, sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček s tím, že medaile může být udělena pouze v řádové dny, tedy 1. ledna nebo 28. října.

Kiska po setkání se Zemanem pozůstalým vyslovil soustrast za sebe i svou zemi.

"Pokládám za velmi důležité, aby v této těžké chvíli ministerstvo obrany poskytlo rodinám i pozůstalým maximální možnou podporu. Jsem rád, že mě dnes ráno ministr ujistil, že je této záležitosti věnována nejvyšší možná pozornost," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Při výbuchu zahynulo podle české armády také sedm afghánských civilistů včetně jednoho dítěte.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu nicméně uvádí, že kromě českých vojáků zahynulo nejméně 12 civilistů včetně deseti dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy