Česko vydá tři cizince do USA, prodávali zbraně a kokain

ČTK ČTK
15. 4. 2015 14:52
Trojice mužů se domnívala, že v Praze vyjednává s kolumbijskými teroristy, ale ve skutečnosti jednala s americkými agenty.
Vydaní do USA (ilustrační foto)
Vydaní do USA (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Pražský městský soud povolil vydání tří údajných spolupracovníků teroristů do USA. Spojené státy viní Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

Trojice vinu i své vydání odmítá, v USA jí hrozí až doživotí. Konečný souhlas s extradicí mužů musí vyslovit ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO).

"Soud nezjistil žádné skutečnosti, které by bránily vydání stíhaných osob do Spojených států. Na rozdíl od obhajoby má soud za to, že dožadujícím státem byly předloženy potřebné důkazy," odůvodnil rozhodnutí předseda soudního senátu Luboš Vrba.

Všichni tři muži si proti dnešnímu usnesení podali stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud.

Policie trojici zatkla v Praze

Jaber s Marabím pocházejí z Pobřeží slonoviny, Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím. Spojené státy nasadily na Jabera a Marabího agenty v roce 2012.

Policisté s nimi naoko vyjednávali o převozu kokainu do USA a o nákupu zbraní na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.

Kvůli nákupu zbraní prý Jaber oslovil Fajáda, zaměstnance ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která se zbraněmi obchoduje.

Schůzky agentů s obviněnými se údajně konaly v Ghaně, později i ve Varšavě a nakonec v pražském hotelu, kde trojici loni v dubnu zadržela policie. Od té doby jsou muži v české vazbě.

Američané trojici viní ze "spiknutí k poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci". Jaberovi a Marabímu dále kladou za vinu spiknutí k praní špinavých peněz a k prodeji kokainu.

Jaberovi a Fajádovi pak ze spiknutí k nabytí a prodeji raket země-vzduch a ze "spiknutí s cílem zabít důstojníky a zaměstnance Spojených států".

Bojí se nelidského zacházení

Obhájci se snažili český soud přesvědčit o tom, že v USA budou muži podrobeni nelidskému zacházení, které spočívá například v časově neomezené samovazbě.

Soudci však uvěřili slibu, který si od Spojených států vyžádali prostřednictvím ministerstva spravedlnosti.

"Spojené státy předložily České republice dostatečné záruky, že dožádaným osobám budou vytvořeny standardní vězeňské podmínky," konstatoval Vrba. Na dodržování těchto záruk podle něj budou moci dohlížet diplomaté.

Soud se při rozhodování řídil dvoustrannou smlouvou o vydávání, kterou ČR a USA uzavřely ve 20. letech minulého století. Vydání povolil na základě toho, že skutky, které muži údajně spáchali, jsou trestné i podle českého práva.

Bylo by za ně možné uložit až výjimečný trest odnětí svobody, pokud by mužům byla prokázána vina z přípravy vraždy, případně až 18 let za nedovolené nakládání s drogami. Vrba nicméně zdůraznil, že soud se věnoval pouze přípustnosti vydání, a nijak se nazabýval případnou vinou mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy