Česko by uprchlíky přijímat nemělo, myslí si většina lidí. 8 z 10 Čechů má strach o svou bezpečnost

ČTK ČTK
22. 1. 2016 11:32
Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je 60 % Čechů proti tomu, aby Česko přijímalo uprchlíky z válkou postižených zemí. Mají obavy hlavně o svou bezpečnost. Podobný názor sdílejí i Slováci. 74 procent respondentů se o aktuální vývoj okolo uprchlíků zajímá, což je nejvíce ze všech měřených významných událostí, vyplývá z průzkumu. Jen dvě procenta dotázaných si myslí, že Česko by mělo migranty přijmout a nechat je se tady usadit.
Česká republika by podle 60 procent lidí neměla vůbec přijímat uprchlíky z válkou postižených zemí. (Ilustrační foto)
Česká republika by podle 60 procent lidí neměla vůbec přijímat uprchlíky z válkou postižených zemí. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Česká republika by podle 60 procent lidí neměla vůbec přijímat uprchlíky z válkou postižených zemí, podle třetiny jen do doby, než se budou schopni vrátit domů. Vyplývá to z výsledků prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Jen mizivá část veřejnosti - dvě procenta dotázaných - si myslí, že Česko by mělo migranty přijmout a nechat je se tady usadit. Oproti září stoupl o osm procentních bodů podíl těch, kteří by běžence nepřijímali vůbec.

Postoj k přijímání uprchlíků se výrazně neliší podle věku nebo pohlaví. Otevřenější jsou lidé, kteří sami sebe zařazují ke středu, středové pravici a středové levici. Ve srovnání s ostatními státy takzvané visegrádské čtyřky analytici konstatovali, že podobná nálada jako v Česku panuje na Slovensku, zatímco polská veřejnost je v této otázce méně vyhraněná - proti přijetí uprchlíků je 53 procent Poláků. V Maďarskuje to 32 procent lidí.

Velká část Čechů - 82 procent - vnímá uprchlíky jako výraznou bezpečností hrozbu pro Českou republiku, ještě víc respondentů je považuje za riziko i v evropském a světovém měřítku. Větší ohrožení ale podle odpovědí dotázaných představuje Islámský stát.

"Zájem o aktuální vývoj je enormní, 74 procent respondentů se o aktuální vývoj okolo uprchlíků zajímá, což je nejvíce ze všech měřených významných událostí alespoň celoevropského charakteru za posledních deset let," uvedli autoři průzkumu.

Rozdílný je postoj české společnosti k lidem, kteří se kvůli válečnému konfliktu rozhodli opustit Ukrajinu - pro přijetí uprchlíků z této východoevropské země je 43 procent dotázaných.

V pohledu na řešení uprchlické krize se s premiérem lišíme, musíme zastavit příliv uprchlíků, do Evropy přicházejí ilegálně, tvrdí Andrej Babiš | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy