I Čechy měly své "Drážďany". Před 75 lety spojenecké bombardování zničilo Kralupy

I Čechy měly své "Drážďany". Před 75 lety spojenecké bombardování zničilo Kralupy
Centrum Kralup po náletu.
Kralupský kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava přežil bombardování bez vážnějších škod. Nedaleko stojící knihovna takové štěstí neměla.
Kralupští občané se ukrývají v jedné z podzemních štol, které v době války sloužily jako protiletecký kryt.
Žena prochází krátce po náletu zdevastovanou ulicí Chelčického. Zatímco desítky lidí umíraly v sutinách, během bombardování se jeden člověk narodil. Uprostřed náletu to v krytu ve sklepě byla Jiřina Dandová.
Foto: Archiv Městského muzea v Kralupech nad Vltavou
Martin Novák Dan Poláček Martin Novák, Dan Poláček
Aktualizováno 22. 3. 2020 13:30
Čechy zažily 22. března 1945 v půl jedné odpoledne nejhorší úder amerických bombardérů na jeden cíl. Při útoku 124 letadel v osmi vlnách spadlo na středočeské Kralupy během půl hodiny na 286 tun bomb, později pak ještě dalších 30 tun. Terčem byla kralupská rafinerie minerálních olejů, ale kvůli hustému dýmu nad městem američtí piloti zasáhli v drtivé většině obytné čtvrti Kralup.

V troskách tehdy zahynulo 145 Čechů a stovka německých vojáků. Dvě třetiny domů nálet srovnal se zemí nebo těžce poškodil, město během půl hodiny prakticky přestalo existovat.

Kralupy se tak staly válkou nejpostiženějším městem v Čechách a na Moravě. Přitom historie tohoto náletu byla dlouho relativně málo známá, ani za komunistického režimu se o tomto bombardování z 22. března příliš nehovořilo.

Projděte si dobové i současné fotografie Kralup a komentáře Josefa Stupky, kterému bylo v době náletu sedmnáct let, v naší galerii, již jsme připravili před deseti lety.

O události podrobněji pojednává kniha Michala Plavce Bomby pod Řípem, již v roce 2008 vydalo nakladatelství Svět křídel.

 

Právě se děje

Další zprávy