Vyplňte kartu. Česká letiště spouštějí opatření proti ebole

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2014 11:23
Od úterý začnou na všech českých letištích platit opatření proti potenciálnímu šíření eboly. Aktuálně.cz shrnuje otázky a odpovědi: například koho se budou nařízení týkat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na Letišti Václava Havla v Praze, ale také na dalších mezinárodních letištích v Karlových Varech, Ostravě, Pardubicích a Brně, začíná od úterního rána platit ochranné opatření proti zavlečení eboly do České republiky.

Pasažéři, kteří přicestují do Česka, tak musí vyplnit takzvanou příletovou kartu, ve které sdělí své údaje a místo pobytu před příletem.

Pokud pasažéři pobývali na území Guineje, Libérie nebo Sierry Leone, musí se navíc podrobit dalšímu lékařskému ošetření. Zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví jim změří teplotu a provedou pohovor. Pokud pasažér vykáže vysoké riziko možnosti nakažení virem, bude hospitalizován k pozorování.

"Šíření této nakažlivé lidské nemoci je ze zákona trestné. Zákon nahlíží na zdravou fyzickou osobu, která pobývala v ohnisku nákazy, jako na osobu podezřelou z nákazy," uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Na kontrole pasažérů na pražském letišti se podle něj budou podílet zaměstnanci orgánů ochrany veřejného zdraví s přizvanými zaměstnanci zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu. Na letištích v krajských městech budou dotazníky vysbírány a lidi v riziku pak kontaktuje lékař.

Sestavili jsme pro vás seznam otázek, které se opatření týkají.

Koho se budou opatření týkat?

Všech cestujících, kteří přiletí na jakékoliv české letiště.

Kdo musí příletovou kartu vyplnit?

Kartu v českém či anglickém jazyce vyplní cestující ještě na palubě letadla. Za děti do 15 let věku vyplní kartu zákonný zástupce či jiná zletilá osoba, která je doprovází, případně člen posádky. Za lidi se zdravotním hendikepem ji vyplní doprovod či člen posádky.

Kdy a kde tuto kartu lidé dostanou?

Na palubě letadla, po přistání ji budou rozdávat členové posádky.

Které údaje čeští úředníci požadují?

Jméno, příjmení, rok narození, identifikační údaj (z pasu nebo občanského průkazu), telefon, číslo a den nástupu letu. Dále informaci, zda cestující pobýval v období do 42 dnů před přistáním do Česka v Guineji, Libérii či Sieře Leone. A kde v Česku bude pobývat v následujících 42 dnech po příletu a datum plánovaného opuštění země v období do 42 dnů po příletu.

Každý člověk, který přiletí na česká letiště, musí od úterka 21. října 2014 kvůli ebolové epidemii vyplnit tento dotazník.
Každý člověk, který přiletí na česká letiště, musí od úterka 21. října 2014 kvůli ebolové epidemii vyplnit tento dotazník. | Foto: Aktuálně.cz

Může pasažér vyplnění karty odmítnout?

Pokud cestující kartu nevyplní, dopustí se přestupku a může mu být uložena pokuta až deset tisíc korun.

Kde a komu se karta odevzdává?

Vyplněná karta se odevzdává členům leteckého personálu, který je kvůli ochraně osobních údajů nebude moci číst ani vyhodnocovat. Karty převezme pohraniční policie, která je doručí zdravotníkům a příslušným hygienickým stanicím ke zpracování a evidenci.

Co mám dělat, pokud jsem pobýval/a v rizikových zemích?

Pasažéři, kteří před příletem do Česka pobývali v rizikových oblastech mají povinnost podrobit se lékařskému screeningu na letišti. Zodpovědnost je tak na každém cestujícím.

Co se stane, pokud se zjistí, že na palubě byla nakažená osoba?

Pokud některý z cestujících bude jevit známky onemocnění, měl by být posazen odděleně a pro jeho obsluhu bude vyčleněna část posádky. Po přistání by letadlo mělo zůstat v oblasti speciální zdravotní stojánky. Palubu letadla by nejprve měli opustit ti, kteří do kontaktu s nemocným nepřišli, a teprve potom lidé potenciálně ohrožení. Ti kromě vyplnění karty budou podrobeni lékařské kontrole. Letadlo by následně mělo být dekontaminováno a nemocný transportován do Nemocnice Na Bulovce.

Jak dlouho bude opatření platit?

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a hlavního hygienika Vladimíra Valenty bude záležet na dalším vývoji a šíření nákazy v postižených afrických státech i situaci v Evropě. Oba dva se ale shodují na tom, že kontrolní opatření mohou trvat měsíce.

Kolik budou opatření stát?

V Česku je vytištěno pro první tři týdny 300 tisíc karet za zhruba 100 tisíc korun. Počty vycházejí z množství příletů do České republiky, kterých je 15 až 17 tisíc denně.

Karty už od soboty mají z elektronických podkladů vytištěné české společnosti ČSA a Travel Service, zahraniční společnosti si je kvůli technickým problémům prý tisknout nebudou.

Vytištěné formuláře jim během pár dní budou tedy dodány, a než se tak stane, budou cestující dotazováni ústně. Pasažéři z rizikových oblastí však projdou lékařskou kontrolou.

Více o ebole

Zpřísnění kontrol na letištích kvůli epidemii eboly schválila minulou středu Bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou.

V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se však nepotvrdilo.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Například ve Francii začali s kontrolami pasažérů již o víkendu. Na základě pátečního prohlášení francouzské vlády o zpřísnění preventivních opatření prověřil personál letiště Roissy v sobotu zhruba dvě stě cestujících z guinejské metropole Konakry. Lékaři jim na dálku s pomocí laserových teploměrů změřili tělesnou teplotu.

Hemoragická horečka ebola je vysoce nakažlivé infekční onemocnění s inkubační dobou jedenadvaceti dnů. Ohniskem nákazy tohoto závažného infekčního onemocnění jsou především země západní Afriky, zejména Guinea, Libérie a Sierra Leone.

Podle dosavadních údajů Organizace spojených národů (OSN) a Světové zdravotnické organizace (WHO) má virus na kontě více než 4500 mrtvých a více než dvojnásobek infikovaných.

 

Právě se děje

Další zprávy