Češi se v zimě dusili smogem více než loni

ČTK ČTK
8. 4. 2013 19:40
Ovzduší se zhoršuje v celé zemi
Smog je celorepublikovým problémem.
Smog je celorepublikovým problémem. | Foto: Thinkstock

Praha - České republice se letos v zimě dýchalo výrazně hůř než loni.

Smog se stává větším problémem na celém území i kvůli nekvalitnímu způsobu vytápění v některých menších obcích. Od října 2012 do března 2013 bylo pouze 48 dnů, kdy žádná z 53 stanic smogového varovného systému nezaznamenala překročení imisního limitu polétavého prachu PM10.

"Loni to bylo 74 dnů pro stejnou skupinu stanic," uvedl na tiskové konferenci ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

V Moravskoslezském kraji se sice stav mírně zlepšil, i tak je ale v tomto regionu nejhorší kvalita ovzduší v zemi, uvedl ministr. Navíc podle Chalupy platí, že problémem už není jen Moravskoslezský kraj, situace se totiž zhoršuje v celé republice.

Podívejte se, jak smog trápí svět:

"V loňském roce v zimě jsme měli dva měsíce, kdy nás smog netrápil, ale v letošním roce byl problém se smogem víceméně nepřetržitý," řekl vedoucí oddělení modelování a expertiz Českého hydrometeorologického ústavu Ondřej Vlček.

Tradičně k nejproblematičtějším oblastem patřily aglomerace Ostravy-Karviné a Frýdku-Místku, střední Morava a Ústecký kraj. Nejlépe se lidem dýchalo v jižních Čechách, na Vysočině, na Plzeňsku a v Karlových Varech. 

"Ačkoli z tohoto pohledu jsou na tom tyto kraje lépe, tak problém z domácností máme ve všech krajích republiky...," upozornil Chalupa. I v jižních Čechách jsou podle něj části obcí nebo celé obce, kde se z ekologického hlediska nekvalitně vytápí, což způsobuje velké lokální problémy.

Dotace na výměnu starých kotlů

"Letošní zima byla obzvláště dlouhá. Počet inverzních situací, které nahrávají vyhlášení smogového upozornění, během této zimy narostl oproti loňsku a možná i předloňskému roku," řekl ředitel ČHMÚ Václav Dvořák. Proto podle něj smog častěji zasáhl i jiné části republiky než jen severní Moravu.

Řešit problémy s kvalitou ovzduší má pomoci dotace od ministerstva na výměnu starých kotlů na tuhá paliva za šetrnější nízkoemisní kotle. Projekt začal loni v Moravskoslezském kraji a byl o něj obrovský zájem.

V současnosti má o dotaci zájem také Středočeský, Jihomoravský a Ústecký kraj, dodal Chalupa. Jde přitom o oblasti, které řeší problémy s polétavým prachem. Dotaci by mohly zřejmě dostat ještě letos, přičemž podmínky by byly stejné jako pro obyvatele Moravskoslezského kraje.

Nový zákon o ochraně ovzduší změnil od loňského září podmínky pro vyhlašování opatření. Smogovou situaci podle nových pravidel Český hydrometeorologický ústav vyhlašuje za předpokladu, že aspoň na jedné měřicí stanici v dané lokalitě překročila 24hodinová průměrná koncentrace polétavého prachu hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový, a to ve dvou po sobě jdoucích dnech, tedy minimálně po dobu 25 hodin.

Regulace je vyhlášena v případě, že alespoň na polovině měřicích stanic v dané lokalitě překročila průměrná denní koncentrace polétavého prachu hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, a to ve třech po sobě následujících dnech, tedy po dobu minimálně 49 hodin. Při signálu regulace některé podniky omezí výrobu.

 

Právě se děje

Další zprávy