Češi odnesli z lesů houby a plody za téměř šest miliard korun, spočítalo ministerstvo

ČTK ČTK
2. 10. 2016 11:40
Celkově bylo v roce 2015 nasbíráno 40,2 tisíce tun lesních plodin, což je průměrný výsledek vzhledem dlouhodobému průměru 39,6 tisíce tun. Hodnota hub i lesních plodů dlouhodobě roste. Každá domácnost si v průměru loni odnesla z lesa 9,68 kilogramů plodů, z toho přibližně půlku tvořily houby. Lidé loni chodili do lesa nadprůměrně, každý Čech v průměru navštívil les 22krát.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Antonín Khel

Praha - Češi loni nasbírali lesní plodiny a houby za 5,89 miliardy korun, meziročně se hodnota zvedla o zhruba 40 milionů korun.

Dominují houby, kterých lidé nasbírali za 3,52 miliardy korun, objem hub však klesl.

Meziročně se o polovinu zvýšila cena nasbíraných borůvek na 1,23 miliardy a o dvě třetiny hodnota nasbíraných malin na 419 milionů korun. Celkový objem nasbíraných plodů byl loni průměrný.

Uvádí to zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství, kterou dostane pro informaci ve středu vláda a kterou má k dispozici agentura ČTK.

"Celkově bylo podle údajů nasbíráno 40,2 tisíce tun lesních plodin, což je průměrný výsledek vzhledem dlouhodobému průměru 39,6 tisíce tun. U hub došlo v roce 2015 částečnému poklesu oproti roku 2014, u ostatních plodin došlo k nárůstu," uvádí ve zprávě předkládající ministerstvo zemědělství.

Na dlouhodobém růstu hodnoty nasbíraných hub a lesních plodů se podle ministerstva podílí hlavně růst jejich ceny. Nadprůměrné množství plodin se sbírá na území Středočeského kraje, kam jezdí na houby Pražané.

Každá domácnost si v průměru loni odnesla z lesa 9,68 kilogramů plodů, z toho přibližně půlku tvořily houby. Lidé loni chodili do lesa nadprůměrně, každý Čech v průměru navštívil les 22krát.

Letos jsou houbaři zklamaní. Zatímco jindy bývá září vrcholem houbařské sezony, letos tomu tak není, uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Kvůli přetrvávajícímu suchu se dá narazit na houby jen s velkou dávkou štěstí, větší šanci mají lidé jen v podhorských a horských oblastech či na Vysočině.

Jinde rostou houby zcela výjimečně. Mykologové věří, že se situace zlepší v říjnu. Muselo by ale začít pršet a srážky by musely být opakované.

Podobně suché září bylo loni, houbaři se hub dočkali až koncem října.

Lanýž. Vyhledávaná kulinářská pochoutka známá z francouzské kuchyně. Tyto jedinečné houby poutají zájem vědců z Akademie věd. Zjišťují, za jakých podmínek by se dala tato houba pěstovat v Česku. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy