Bývalý šéf rozvědky: Ať se policie zaměří na Čecha, který vylákal do Libanonu vojenského špiona

Petr Koděra Lukáš Prchal Petr Koděra, Lukáš Prchal
7. 2. 2016 6:15
Protimafiánský útvar naplno rozjíždí vyšetřování zmizení pětice Čechu v Libanonu. Policejní vyšetřování nebude jednoduché, otazníků je mnoho. Především proč Češi loni v červenci vůbec odcestovali, kdo výpravu připravil, kdo ji platil a zejména: kdo vymyslel plán, jak do akce zapojit i české tajné služby. Vojenské zpravodajství přitom zřejmě padlo do léčky libanonské rozvědky.
Unesení Češi
Unesení Češi | Foto: Policie

Praha - Detektivové z protimafiánského útvaru už začali vyslýchat pětici Čechů, kteří se tento týden vrátili do vlasti po půlročním zajetí v Libanonu. Naplno tím rozjeli vyšetřování pozadí jejich příběhu, kdy svobodu pro ně musela česká vláda zařídit obchodem. Výměnou za propuštění libanonského vojenského zpravodajce Alího Fajáda podezíraného americkou justicí z napojení na teroristy. A tím USA rozzlobila.

Složité vyšetřování

Policejní vyšetřování nebude jednoduché, otazníků je mnoho. Především proč Češi do Libanonu loni v červenci vůbec odcestovali, kdo výpravu připravil, kdo ji platil a především: kdo vymyslel plán, jak do akce zapojit i české tajné služby, které zřejmě padly do léčky libanonské rozvědky.

Členem výpravy, která zmizela, byl i armádní špion Martin Psík a právě jeho zajetí zvýšilo obchodní cenu skupiny. Libanon pak mohl snáze zatlačit na Česko, aby jejich agenta Fajáda nevydalo ke stíhání do USA.

Policie zatím detaily vyšetřování odmítá komentovat. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták v pátek večer ale řekl, že policisté už začali s výslechy hned po obvyklých zdravotních prohlídkách pěti navrátilců.

Podle bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka by se policie měla zaměřit především na dva klíčové muže: na advokáta Jana Švarce, který byl členem výpravy a zřejmě jejím organizátorem. A také na dosud neznámého prostředníka, který údajně nabídl jak armádní, tak civilní rozvědce účast na cestě do Libanonu.

Kdo byl zprostředkovatel?

„Vyšetřovatelé by se o něj měli začít velmi důrazně zajímat, protože stál na začátku kauzy,“ míní Randák. Informací o tomto člověku mnoho není. Deník Právo uvedl, že jde o libanonského zpravodajce. Podle Randáka je to Čech a pro bezpečnostní složky známá postava. Jméno ale Randák odmítl zveřejnit.

Prostředník údajně oslovil tajné služby s nabídkou, že v Libanonu mohou získat informace o zmizelém kuchaři Pavlu Hrůzovi uneseného islamisty loni v Libyi. Zatímco civilní rozvědčíci podle dostupných informací vyhodnotili akci jako rizikovou, vojenští špioni se rozhodli jednat a poslali tam analytika Martina Psíka.

Odjel společně s dvěma novináři jindřichohradecké regionální televize, tlumočníkem Adamem Homsim a advokátem Janem Švarcem, který má mít kontakty na Fajádovu rodinu. Současně byl ještě loni koncipientem u právníka Vladimíra Řičici, který Fajáda zastupuje.

Po důkladném vyšetřování volá i premiér Bohuslav Sobotka, který už zdůraznil, že je nutné zjistit, proč Češi do Libanonu vůbec jeli a zrovna v tomto složení. Kvůli účasti vojenského zpravodajce ale bude nutné rozplétat složitou pavučinu informací. Terén zpravodajských služeb je tak nepřehledný, že i zdánlivě pravdivá tvrzení mohou být záměrnou mystifikací.

Pochopí USA náš postup?

Česká vláda sklidila za výměnný obchod při osvobození svých občanů kritiku. Americká ambasáda vzkázala, že pro takový krok neexistuje žádné ospravedlnění, protože oba muži jsou velmi nebezpeční. „Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,“ uvedlo velvyslanectví ve čtvrteční tiskové zprávě.

Podle odborníků teď o vzájemných vztazích rozhodne umění českých tajných služeb svůj postup obhájit. „Kauza bude mít na vzájemné vztahy vliv. Míra vlivu bude záležet na schopnostech české strany své kroky důvěryhodně vysvětlit,“ řekl pro Hospodářské noviny diplomat a bezpečnostní expert Tomáš Pojar.

Podle exředitele špionů Karla Randáka však Američané náš postup pochopí. „Oni vědí, že Česko bylo v bezvýchodné situaci,“ řekl Randák. V on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz připustil rovněž možnost, že ostrá americká reakce na výměnný obchod je předem připravená. "Není jasné a asi se to ani nedozvíme, zda to není postoj předem dohodnutý s českou stranou. Jestliže ne, pak to skutečně silná káva je," doplnil.

Diplomat a bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář v sobotním pořadu DVTV řekl, že kdyby měly naše vztahy s USA na tomto příběhu ztroskotat, nebyly by moc dobré. Podle Koláře je ale kauza prohrou civilizovaného světa, protože jsme vyjednávali s teroristy a ještě to přiznáváme. Teroristé to prý teď můžou zkusit znovu, protože jsme jim ukázali, že se necháme vydírat.

Kdyby měly naše vztahy s USA na tomto ztroskotat, tak by nebyly moc dobré, tvrdí o výměně Čechů unesených v Libanonu bývalý velvyslanec v USA Kolář | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy