Byly šibenice trestný čin? Policie prověří řečníky protestu

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 7. 2015 17:03
Policejní prezidium uvedlo, že mohli spáchat trestný čin hanobení rasy či národa nebo vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.
Protiimigrační demonstrace v Praze.
Protiimigrační demonstrace v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Řečníci z protiimigrační demonstrace v centru Prahy z minulého týdne mohli spáchat trestný čin. Dospěla k tomu policie, která prostudovala dokumentační materiály nebo projevy na dřívějších podobných shromážděních.

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) policisté prověřují dva řečníky.

Policie čelí kritice za to, že nezasáhla proti lidem, kteří si na demonstraci přinesli makety šibenic. Jejím postupem se dál zabývá odbor vnitřní kontroly. Výsledky by měly být známé příští týden.

Rozbor postupu policie na demonstraci chce znát ministr vnitra Milan Chovanec, podle kterého není možné projevy rasismu a xenofobie tolerovat. Podle názoru vnitra mohla policie lidi s šibenicemi legitimovat nebo měla možnost je vyvést.

"Po zhlédnutí záběrů z místa dávám panu ministrovi za pravdu, že obdobné projevy do demokratické společnosti nepatří," uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý. Podle něj však kriminalisté shromáždění dokumentovali a vyvodili z toho důsledky za několik dní po demonstraci.

"To může být v některých případech taktičtější," dodal Tuhý. Pražská policie se ode dneška zabývá tím, zda některý z řečníků na demonstraci nespáchal trestný čin, a to hanobení rasy či národa nebo vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci.

Nošení šibenic je adekvátní, tvrdí organizátor

"Policie vyhodnocuje projevy dvou lidí jako možné závadové v kolizi se zákonem," řekl Chovanec novinářům ve Sněmovně. O koho konkrétně jde, ministr nepřiblížil.

Proslov měl v dolní části Václavského náměstí například Tomio Okamura z hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), zpěvák Aleš Brichta nebo novinář Adam Bartoš. Vyzvali mimo jiné k uzavření hranic, vystoupení z EU nebo k demisi vlády.

"V takové situaci ohrožení národní bezpečnosti je nošení maket šibenic naprosto adekvátním vyjádřením nesouhlasu vládě, naopak lze ještě hovořit o umírněném chování veřejnosti," uvedl v tiskové zprávě Bartoš.

Policie si po kritice nechala zpracovat analyticko-legislativním odborem analýzu kvůli přineseným maketám šibenic.

Podle policie jde o nový prvek na tuzemských protestních shromážděních. Z analýzy podle policejního mluvčího Jozefa Bocána vyplynulo, že hranice mezi svobodou projevu, svobodou shromažďování a jejím překročením nejsou nastaveny dostatečně jasně.

Na demonstrace kromě policie dohlížejí i obecní úřady, které mohou shromáždění rozpustit. Přítomní bývají i znalci nebo státní zástupci, kteří rovněž posuzují případnou trestní odpovědnost. Protiprávní jednání pak musejí vyhodnotit všechny tyto složky.

Chci, aby se to neopakovalo

Policisté při demonstraci naopak zasáhli proti aktivistům, kteří chtěli zablokovat pochod odpůrců imigrantů k Úřadu vlády tím, že si sedli na chodník. Tři lidé kvůli tomu skončili na policejní služebně. Čtvrtý člověk byl zadržen za údajné napadení policistů, kteří zasahovali proti ostatním zadrženým.

Podle Chovance vedení policie zaslalo krajským ředitelstvím nástin nové metodiky a debatuje se o zpřesnění legislativy. Ministr zdůraznil, že výsledek prošetřování policejního zásahu na demonstraci by měl vést k tomu, aby se podobná situace neopakovala.

"Nechci za každou cenu ukazovat na jednotlivce, že selhal. Chci, aby se to neopakovalo," řekl. V Česku jsou podle něj lidé, kteří zneužívají "bolavá" témata, a proto se musí změnit i přístup policie při demonstracích.

 

Právě se děje

Další zprávy