Bradáčová tajně vyšetřovala falešné revize v Temelíně ještě dřív, než praskla aféra v Dukovanech

Petr Koděra Petr Koděra
3. 3. 2016 0:00
Úřad pražské vrchní státní zástupkyně přišel na podvod s revizemi potrubních svarů elektráren při vyšetřování úplně jiné kauzy: podezřelé a údajně předražené zakázky za 1,5 miliardy na stavbu skladu pro jaderné palivo v Temelíně. Tuto odloženou kauzu Lenka Bradáčová nařídila předloni znovu otevřít a při výsleších její lidé narazili i na další problém - nekvalitní kontrolu svarů na některých elektrárenských potrubích. Teprve pak vypukla aféra s tím, že vážnější problémy byly v Dukovanech. Majitel elektrárny, polostátní firma ČEZ, podala trestní oznámení a kauzu vyšetřuje krajská policie na Vysočině. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš řekl, že změní systém revizí a ve firmě budou padat hlavy.
Foto: Vojtěch Marek

Dukovany - Ještě než se o skandál kolem falešných revizí potrubních svarů v jaderné elektrárně v Dukovanech začala loni na podzim zajímat po trestním oznámení ČEZ hospodářská kriminálka na Vysočině, probíhalo skrytě ještě jedno vyšetřování. Nebylo k němu potřeba žádné oznámení a vedl ho úřad pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Jak nyní zjistil online deník Aktuálně.cz, lidé od Bradáčové narazili na podezření z podvodu nejen v Dukovanech, ale i v Temelíně. O několik měsíců dřív, než celá aféra vypukla veřejně.

Na informace o nekvalitní fotodokumentaci je přivedlo vyšetřování úplně jiného případu: podezřelé a údajně předražené zakázky za 1,5 miliardy na stavbu skladu pro jaderné palivo. Tuto odloženou kauzu Bradáčová nařídila předloni znovu otevřít a při výsleších její lidé narazili i na další problém - nekvalitní kontrolu svarů na některých elektrárenských potrubích.

Sama Bradáčová se odmítla k prověřování podvodných rentgenových snímků vyjádřit. "V tomto stadiu řízení věci nekomentujeme," řekla.

Zda se obě větve prověřování - tedy dukovanská i temelínská - propojí, není jasné. Jisté je, že kriminalisté na Vysočině zatím pracují jen na trestním oznámení v Dukovanech, kde byl problém se svary mnohem horší než v Temelíně a v jednu chvíli stály kvůli překontrolování tři reaktory ze čtyř.

"Nyní policie čeká na to, až společnost ČEZ vyčíslí škodu," řekl Zdeněk Špaček z třebíčského státního zastupitelství, které na vyšetřování dohlíží.

Mluvčí polostátní energetické firmy Ladislav Kříž řekl, že elektrárna Dukovany přišla loni kvůli nucené odstávce tří reaktorů o 2,5 miliardy korun. Číslo ale ještě není konečné, protože kontroly svarů probíhají i letos. Definitivní sumu zveřejní firma až po dokončení prověrek. 

Podvodné rentgenové snímky

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš nedávno označil kauzu za vědomý podvod, kvůli kterému budou ve firmě nejpozději do konce března padat hlavy.

Na nekvalitní rentgenové snímky, které mají odhalit případné netěsnosti, upozornil loni na podzim týdeník Respekt. Šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová mu tehdy řekla, že chyby byly v jaderné i nejaderné části elektrárny, hlavně u tenčích trubek sloužících k měření. Netýkaly se ale nejdůležitějších částí elektrárny, třeba tlakové nádoby reaktoru.

"Je otázka, jestli šlo jen o lemplovství firmy Tediko, která snímky dělala, anebo jestli dostali pokyn, ať je odstávka bloku co nejkratší, protože to stojí hodně peněz - a udělají si to, jak chtějí," řekla tehdy Drábová.

Zástupci dodavatelské chomutovské společnosti Tediko přes svého advokáta Tomáše Hodyse vzkázali, že odmítají odpovědnost za odstávku v Dukovanech. "Společnost Tediko také zcela kategoricky odmítá i jakékoliv nařčení z podvodného jednání," napsal právník Hodys. Dodal, že policie dosud nikoho z firmy nekontaktovala.

Trestní oznámení, které podal ČEZ loni v polovině listopadu, ani nemíří na konkrétní firmu nebo osoby, nýbrž na neznámého pachatele. Policie kauzu vyšetřuje zatím jako podvod proto, že dodavatel slíbil udělat něco, co nakonec neudělal buď vůbec, anebo nekvalitně. "Podezření z podvodu spočívá v tom, že se fakturovalo něco jiného, než bylo ve skutečnosti vykonáno," řekl státní zástupce Zdeněk Špaček.

Policie bude muset při hledání odpovědného viníka prověřit nejen Tediko, ale i další firmy, které se zapojily do subdodávek pro ČEZ. Tediko sice podle návladního Špačka fakticky provedlo kontrolní dokumentaci k potrubním svarům, ale v subdodavatelském řetězci jí patřilo až čtvrté místo. Hlavním dodavatelem údržby byla společnost Škoda Jaderné strojírenství. "Bude se muset objasnit, kdo si jakou práci objednal a komu ji zadal," řekl Špaček, podle nějž bude vyšetřování trvat několik měsíců.

Firma Tediko mezitím v objektu přestala pracovat, jak potvrdil už koncem loňského roku mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. Škoda Jaderné strojírenství pro ČEZ dělá dál, energetici ale hodlají významně změnit strukturu kontrol zařízení jak v Dukovanech, tak v Temelíně. Klíčovou roli bude hrát dceřiná společnost ÚJV Řež.

 

Právě se děje

Další zprávy