Referendum proti hazardu uspělo jedno, pět skončilo nezdarem

Radek Nohl ČTK Radek Nohl, ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2014 22:08
Malý počet voličů hlasoval v Praze 8, Lovosicích, Ústí nad Orlicí, v Ústí nad Labem i Štětí. Aktivisté si stěžovali na to, že referenda byla daleko od volebních místností.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Referenda, v nichž voliči v řadě českých měst společně s komunálními volbami rozhodovali o zákazu hazardu, jsou neplatná. Aktivistům se totiž nepodařilo k volbám nalákat dostatečný počet lidí.

Výjimku tvoří obec Pasohlávky na Brněnsku.Tamní voliči rozhodli o zákazu hazardu na území obce. Zakážou zároveň práci zahrádkářů a kutilů v neděli se sekačkami, cirkulárkami a dalšími stroji, které působí hluk. Do referenda se zapojilo 64 procent z 611 obyvatel obce, kteří mohli hlasovat.

Opačný příběh zažili na dalších pěti místech, kde se o hazardu hlasovalo. Malý počet voličů hlasoval v Praze 8, Lovosicích, Ústí nad Orlicí, Ústí nad Labem i Štětí. V těchto městech a čtvrti Prahy se volební účast pohybovala od 18 do 34,4 procenta. Aby bylo hlasování platné, je ale potřeba, aby přišlo volit 35 procent oprávněných voličů.

Již během víkendu zástupci přípravných výborů průběh referend kritizovali. Vadilo jim totiž například, že hlasovací místnosti byly v patře a daleko od volebních místností. Aktivisté však po vyhlášení výsledků oznámili, že boj s hazardem nevzdají.

16 referend

  • Blansko – zda zbourat na náklady města zchátralý hotel
  • Bystřice nad Pernštejnem – o závodu na výrobu jaderného paliva
  • Černá Hora – zda vystoupit ze svazku vodovodů a kanalizací (o ceně vody)
  • Chotilsko u Příbrami – o těžbě zlata
  • Jenišov na Karlovarsku – o těžbě kaolinu
  • Mikulov – zda bývalou hasičskou zbrojnici změnit na tržnici
  • Náchod – zda má město odkoupit areál zkrachovalé Tepny a co by tam mělo stát
  • Praha 3 – o využití lokality Parukářka
  • Praha 10 – zda přispívat na údržbu komunikací, postavit dva parkovací domy a rozšiřovat kamery
  • Praha-Klánovice – zda připojit domy sousední městské části k vlastní kanalizaci

REFERENDA O HAZARDU

  • Lovosice
  • Pasohlávky
  • Praha 8
  • Štětí
  • Ústí nad Labem
  • Ústí nad Orlicí

Velmi těsný výsledek referenda zaznamenali v Ústí nad Orlicí, kde k tomu, aby bylo hlasování platné, scházelo jen o 0,58 procenta více voličů. Naprostá většina z těch, kdo přišli, ale hazard odmítli.

Ve Štětí přišlo k hlasování o budoucnosti automatů zhruba 1350 osob, z toho 1200 se vyslovilo pro jejich zákaz. "S tím už můžeme argumentovat, protože to je jasný signál radnici," řekl za iniciátory Milan Rygl. V Ústí nad Labem se pro nulovou toleranci vyslovilo 93 procent hlasujících.

Proti hazardu 18 tisíc lidí

A v Praze 8 pak odmítlo hazard 94,6 procenta ze zhruba 18 tisíc voličů. Přes dva tisíce lidí hlasovalo proti budoucnosti automatů v Lovosicích. "K tomu by zastupitelé měli přihlédnout. Většinou to byli lidé v produktivním věku, mladé a seniory tato otázka příliš nezajímala," prohlásila jedna z iniciátorek referenda Dagmar Lendelová.  

Naopak většina referend, v nichž obyvatelé zejména menších obcí rozhodovali o výstavbě domů, silnic a těžbě kaolinu, platná jsou. Lidé ale ve třech případech jakékoliv změny zamítli. Naopak obyvatelé Černé Hory na Blanensku řekli, že vystoupí kvůli příliš vysoké ceně vody ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko.

Voliči v samotném městě Blansku rozhodli o tom, že bude stržen zchátralý Hotel Dukla v centru. Hlasování se zúčastnilo 42 procent voličů a je platné. Celkem 75 procent z nich dalo radnici souhlas k tomu, aby zajistila demolici objektu. Demolice přijde na zhruba 15 milionů korun. Hovoří se o ní již léta.

Lidé nechtějí výstavbu ani těžbu

Největší odpor vyjádřili voliči z Klánovic, kteří rozhodli, že nechtějí připojení nových domů na území Horních Počernic na místní silnice. V Bystřici nad Pernštejnem pak v místním referendu odmítli, aby ve městě vznikl závod na výrobu jaderného paliva.

Obyvatelé Jenišova v obecním referendu pak rozhodli, že nechtějí, aby se v obci těžil kaolin. Obec bude muset výsledky platného referenda respektovat. Jenže podle starosty Ivana Truksy možností, jak těžbě zabránit, příliš nemá, spíš se tím zhorší prostor pro jednání.

"Iniciátoři referenda nechtěli pochopit, že se spíš zhorší možnosti obce. Kdokoliv tady teď bude na úřadě sedět, tak bude muset na každý papír, který se těžby bude týkat, psát, že v obci proběhlo referendum, podle kterého obec s těžbou nesouhlasí, a nic víc nemůže. Nebude moci vyjednávat," uvedl Truksa.

Neplatné je však také referendum v Mikulově na Břeclavsku, kde se hlasovalo o přeměně historické hasičské zbrojnice na tržnici. K hlasování tady přišlo necelých 20 procent voličů.

Další referendum není platné ani v Praze 10, kde přišlo hlasovat jen 15,5 procenta lidí. Tady voliči odpovídali na pět otázek o privatizaci bytů, budování kamerového systému, opravě silnic a stavbě dvou parkovacích domů. Vyšší účasti nepomohl ani termín shodný s komunálními volbami, které požadoval přípravný výbor referenda.

 

Právě se děje

Další zprávy