Babiš: Za přílivem uprchlíků je vývoz západních hodnot

Josef Pravec
1. 7. 2015 18:45
Ministr financí poskytl rozhovor týdeníku Ekonom. Uprchlíci podle Andreje Babiše přicházejí často ze zemí, kde Západ neuspěl s vývozem svých hodnot.
Foto: Libor Fojtík

Praha – Už nejen lepší výběr daní je tím, co pohlcuje ministra financí Andreje Babiše. Mezi jeho priority se začala řadit i zahraniční politika, což zřejmě souvisí s jeho tvrzením, že by po příštích volbách chtěl být premiérem - pokud možno většinové vlády.

"Nedávno jsem obědval s 35 velvyslanci zemí Evropské unie a Evropské zóny volného obchodu. Dělal jsem pro ně party u sebe na Čapím hnízdě a za své peníze," řekl Babiš v rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek.

Jen část jeho "zahraniční agendy" se týká financí. "Byl jsem pětkrát služebně v Rakousku. Zorganizoval jsem setkání ministrů financí Německa, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska a Chorvatska. Mám je na mobilu, bavím se s nimi německy, francouzsky a anglicky,"  zdůraznil ministr.

V rámci svých jednání chce dosáhnout toho, aby Česká republika mohla sama, bez povolení Evropské unie, rozhodovat, v jakých odvětvích úřady přenesou daňovou povinnost na posledního v řadě zřetězených obchodů.

To považuje Babiš za účinný nástroj v boji proti organizovanému zločinu kolem DPH při karuselových podvodech, které ročně snižují příjem státu o tři miliardy eur. "Přesvědčil jsem už čtyři ministry financí a ti se mnou podepsali žádost," řekl.

Uprchlíci? Máme dost Vietnamců

Babiš ale vede i úplně jiné debaty, například o uprchlících, a má výhodu, že region, odkud přicházejí, důvěrně zná. Ještě v dobách komunismu byl v Maroku zástupcem bratislavského podniku zahraničního obchodu Petrimex.  

V Česku nové uprchlíky nechce a kvóty za řešení nepovažuje, s tím že každá země má vlastní imigrační historii a v Česku dávno jsou Vietnamci a Ukrajinci.

”Byla u mě Victoria Nullandová, náměstkyně amerického ministra zahraničí. Říkal jsem jí, že mnozí lidé, kteří do Evropy přicházejí, to dělají proto, že se v jejich zemích zásadně změnil režim. V Libyi, Sýrii, Iráku. A také jsem jí řekl, že některé státy prostě nejsou vhodné pro vývoz západních hodnot,“ popsal Babiš Ekonomu.

Co sám navrhuje? "Od čeho je OSN? Tam by si měli sednout - USA, Evropa, Saudská Arábie, Rusko. Připomínám jen, že před pěti lety Američané opakovali slovo reset, tedy že budou kamarádit s Ruskem," podotkl.

Ukrajina v EU? Ne

Jako člověk zodpovědný za hospodářskou politiku státu nehoří nadšením pro ekonomickou válku s Moskvou. “Sankce zatím nepřinesly žádný výsledek. Prodloužily se jen proto, že evropští politici jsou bezradní. Putin je podle průzkumů v Rusku nejpopulárnější v historii, věří mu 89 procent lidí. Někdo asi měl Ukrajině říci, že asociační dohoda ano, ale členství v EU ne. Na to prostě nemáme. Kdo by to zaplatil,” vysvětluje obezřetně Babiš.

Jeho vstřícnost k Rusku má však meze: Nechce přítomnost ruských firem při budoucí stavbě nových jaderných reaktorů v Temelíně či Dukovanech. "Jejich účast na tendru si těžko umím představit," zdůraznil pro Ekonom.

Pokud jde o jeho politické plány pro bližší budoucnost, chtěl by se stát premiérem. Ale takovým, který rozhoduje a nese odpovědnost, nikoliv jen  - jak tvrdí - jezdí po světě, stříhá pásky a ke všemu se vyjadřuje.

Kompletní rozhovor s Andrejem Babišem si můžete přečíst v nejnovějším vydání týdeníku Ekonom, které vychází ve čtvrtek.

 

Právě se děje

Další zprávy