Babiš v Letech: Holocaust jsem nepopíral, vždyť jsem se přátelil s Lustigem

Adéla Skoupá Domácí Adéla Skoupá, Domácí
Aktualizováno 6. 9. 2016 9:59
Do Let u Písku dorazil už v sedm hodin ráno na očekávanou návštěvu místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO). K pietnímu místu spolu s ministrem kultury Da­nielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) položili věnce, pak si prohlédli místo bývalého tábora a poslechli si historický výklad. Ten Babišovi poskytla i socioložka Jiřina Šiklová. Babiš minulý týden prohlásil, že Lety nebyly v době druhé světové války koncentračním táborem. Za výroky se poté omluvil a řekl, že sežene peníze na výkup vepřína, který nyní na místě tábora stojí. Řešit to má ale podle něj ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Ministr financí Andrej Babiš si prohlíží panely na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.
Ministr financí Andrej Babiš si prohlíží panely na místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku. | Foto: Jakub Plíhal

Lety u Písku - V sedm hodin ráno se parkoviště u pietního místa v Letech u Písku, kde stával romský koncentrační tábor, zaplnilo auty. Na místo se přijel podívat ministr financí Andrej Babiš, doprovázel ho šéf resortu kultury Daniel Herman i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

A z Babišova auta vystoupila i známá socioložka Jiřina Šiklová. "Paní Šiklová se intenzivně zabývá romskou otázkou, po cestě mi vše vysvětlovala," řekl Babiš.

Novinářům sdělil, že do Letů přijel vzdát čest památce obětí tábora, nikoliv vyjednávat o odkoupení místního vepřína. Ten nešťastně stojí na místě, kde bylo během druhé světové války internováno víc než 1 300 lidí romského původu. A přes tři sta lidí v zařízení zahynulo. V padesátých letech pak na místě vyrostl velkokapacitní vepřín a svým účelům slouží dodnes.

V Letech se Babiš znovu nechal slyšet, že jeho tvrzení média vytrhla z kontextu a že holocaust nikdy nepopíral. "Pokud mi někdo něco podsouvá, svůj postoj k holocaustu jsem jednoznačně vyjádřil tím, že jsem se přátelil s Arnoštem Lustigem. Chodili jsme spolu na večeře, vyprávěl mi o tom, sponzoroval jsem jeho knížky. A také jsem se stal hlavním sponzorem projektu Vlak Arnošta Lustiga, který připomíná holocaust prostřednictvím divadelního představení,“ řekl Babiš.

Babiš přijel k památníku "odčinit" svůj výrok z minulého čtvrtka, kdy při návštěvě Varnsdorfu místním sdělil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl. Vysloužil si za to kritiku i výzvy k rezignaci. Kritiku sklidil také za své výroky o sociálním začleňování Romů.

"Návštěvu budu sledovat s nadějí, že zážitek pietního místa ho naplní pokorou. A přestane zneužívat latentní rasismus části veřejnosti k populistickým výzvám k rychlým řešením problémů, v nichž se neorientuje," vzkázal na Babišovu adresu ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Jen ať se pan Dienstbier jede podívat na to do Varnsdorfu, chránit menšinu původních obyvatel, kteří jsou tam terorizováni. Doporučuji i panu premiérovi vidět byty, kde je sto štěnic rozmáznutých na stěně, zdemolované domy zevnitř, není na to hezký pohled. Měli bychom řešit, proč ti lidé nejsou v práci, žijí z dávek a parazitují na svých dětech. Měli bychom je integrovat a řešit, aby chodili do práce,“ řekl před návštěvou pietního místa Babiš.

Něco o vepřínech vím

Andrej Babiš po návštěvě Varnsdorfu minulý týden prohlásil, že chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí. Majitelé objektu možný odprodej nevyloučili. Jan Čech z vlastnické firmy Agpi se také včera s Babišem sešel.

Vládní plán na odkup vepřína ale ministr v Letech znovu komentovat nechtěl. „Je to úkol pana Dienstbiera. S panem majitelem jsem se v pondělí potkal, něco o vepřínech taky vím a mám představu, jakou hodnotu může mít,“ řekl ministr financí a majitel největšího zemědělského koncernu v Česku. Číslo ale nepověděl.

Společně s ministry, Šiklovou, starostkou Letů Blankou Hlavínovou i šéfem památníku Miloušem Červenclem se pak prošel k pietnímu místu, které v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel. Jiřina Šiklová vysvětlila, že jde o kamenné ztvárnění puklého srdce nebo rozpolceného světa, šéfové resortů pak k němu položili růže.

„Tady všude bylo pohřebiště,“ ukazoval pak na orosený trávník ministr kultury Daniel Herman. A šéf Památníku Lidice, kam spadají i Lety, vysvětloval, že holocaust zlikvidoval romskou inteligenci. „Děti, které zahynuly, měly na vysvědčení jedničky a dvojky. Byli to lidé, kteří tady měli kořeny,“ řekl Červencl a Herman připomněl slavnou romskou rodinu Holomkových nebo Růžičkových. „Ano, paní Šiklová mi to vyprávěla,“ kýval Babiš.

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Herman: Vláda je teď odkupu nejblíž

Socioložka upozornila, že se v Česku chybně spojuje pojem koncentrační a vyhlazovací tábor. „Koncentrační je místo shromáždění. Nezapomeňme, že na území protektorátu se nesmělo formálně ani popravovat. Čili není možné říct, že tady byli lidé vyhlazováni. Jsou to pojmy, které splývají,“ řekla.

Výprava pak zamířila i do areálu vepřína, který stojí o pár set metrů dál, ale zápach z provozu se nese až k pietnímu místu. Babiš znova zopakoval, že nepřišel jednat o odkupu, a na místo položil květy. „Je nešťastné, že to tady postavili, vláda to má řešit, pan ministr Dienstbier to má na starosti, tak ví, co má dělat,“ sdělil své dojmy z prostoru velkovýkrmny vepřů Babiš.

A ministr kultury Daniel Herman před branou vepřína poznamenal, že vláda je nyní nejblíže odkupu zařízení, co kdy za osmnáct let vyjednávání byla. „Můj dědeček zemřel v koncentračním táboře Mauthausen. Kdybych na tom místě našel takovéto zařízení - a znovu říkám, že za to nikdo z těchto lidí nemůže - asi bych to nevnímal úplně pozitivně. Je třeba to vyřešit, aby i na místě, kde stál tábor, bylo takové pietní místo, jako je tomu třeba na místě bývalého pohřebiště,“ nastínil svou představu o budoucí podobě Herman.

 

Právě se děje

Další zprávy