Fakultní nemocnice opravila tomograf. A hned si koupila nový

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 10. 2014 9:52
Příběh ostravského „cétéčka“ ukazuje, jak snadno tekly do kapes zdravotnických firem miliony určené na léčbu.
Fakultní nemocnice Ostrava musí poněkolikáté vysvětlovat své nákupy počítačového tomografu.
Fakultní nemocnice Ostrava musí poněkolikáté vysvětlovat své nákupy počítačového tomografu. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Ostrava - Jen co přístroj za 15 milionů opravila, uložila ho nemocnice do skladu. Místo něj si pořídila za dvojnásobek z evropských dotací nový - navíc od firmy, která vznikla dva měsíce před vyhlášením tendru a která neměla žádné zaměstnance.

Teď musí ostravská fakultní nemocnice auditorům z ministerstva financí pozoruhodné okolnosti i samotný nákup "cétéčka" vysvětlovat. Jiné české nemocnice – například havířovská nebo klatovská – se totiž dokázaly přístroji vybavit hned na první pokus. Navíc za částky kolem 13 milionů korun.

Opravit za miliony a odsunout do skladu

Příběh ostravské nemocnice začal už před dvanácti lety. Vedení špitálu se tehdy rozhodlo, že obnoví svou dosavadní zdravotnickou techniku. Soustředilo se hlavně na "cétéčko" – tedy počítačový tomograf, který znázorňuje vnitřní orgány.

Nemocnice si nejprve nechala vylepšit přístroj, který do té doby vlastnila. Za takzvanou "modernizaci" tomografu zaplatila 15 milionů.

Jakmile to ale udělala, odsunula ho do skladu. "Na jeho místo potom pořídila z evropských dotací přístroj nový," odhalili už v loňském roce inspektoři z Nejvyššího kontrolního úřadu.

Nemocnice se však podezření brání. Předchozí přístroje se podle ní modernizovat musely, vynaložené miliony proto vyhozené nebyly.

"O žádné pochybení se nejednalo. Uložení jednoho z přístrojů v investičním skladu bylo pouze krátkodobé. Přístroj bylo nutné přesunout kvůli rozsáhlé rekonstrukci centrálního a urgentního příjmu," zpochybňuje zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Přestože špitál neuvádí odsunuté "cétéčko" ani na svém webu, kde představuje své technické vybavení, nemocnice s ním podle Oborného stále pracuje.

Dvojnásobná cena

Auditoři ministerstva financí si navíc všimli, že nemocnice zaplatila za přístroj přemrštěnou cenu. Dokazují to prý srovnání s nákupy jiných nemocnic. Zatímco havířovská nemocnice zvládla pořídit tentýž přístroj - CT Siemens Somatom Definition AS64 - za 13,2 milionu korun a klatovská nemocnice dokonce za 12,5 milionu korun, ostravský špitál zaplatil dvojnásobek. Přístroj nakoupil za 28,4 milionu korun. 

Podle současného ředitele ostravské nemocnice Davida Feltla ale není kritika, že nemocnice nakoupila nejnovější tomograf příliš draze, oprávněná. "Máme úplně jiný typ přístroje a mnohem dražší vybavení než Klatovy. Náš přístroj slouží na traumacentru k ošetřování mnohočetných poranění, dokáže rozpoznat krvácení. Klatovská nemocnice traumacentrum nemá. Přístroj navíc pořizovala později než my, když už byla cena na trhu nižší," vysvětluje současný ředitel ostravské fakultní nemocnice.

Feltlovi dává za pravdu i výrobce tomografu. "Nejedná se o stejné typy. V Ostravě je Definition AS, v Klatovech ekonomická verze Definition AS Excel. Každá zakázka proběhla v jiném čase, mezitím se ceny snížily. Ani software nebyl stejný,“ podpořila ho mluvčí společnosti Siemens Lenka Bernklauová.

Pochyby o ceně vyvolává postup, který nemocnice při nákupu použila. Přístroj totiž nekoupila přímo od výrobce, ale přes prostředníka - firmu VarioMedical. Ve skutečnosti totiž "cétéčko" dodala společnost Siemens. Ta také špitálu poskytovala záruční servis. "Počítačový tomograf jsme firmě VarioMedical pro Fakultní nemocnici v Ostravě skutečně dodali," přiznává mluvčí Siemensu Lenka Bernklauová.

Firma bez lidí

Společnost VarioMedical přitom vznikla jen dva měsíce předtím, než nemocnice tendr na přístroj vyhlásila. Neměla proto ani zkušenosti, ani žádné zaměstnance. Ještě rok po zakázce vykazovala podle obchodního rejstříku jen kolem 25 tisíc korun na mzdové náklady.

"Nabízí se proto otázka, jestli firma nebyla jen účelově založená kvůli této jedné zakázce. Je podivné, že nemocnice svěřila takovou dodávku někomu, kdo za sebou nemá žádnou historii a nezaměstnává žádné lidi. Jak mohla firma doložit odbornost?“ komentuje případ Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci.

Kritika ale není podle Feltla opodstatněná, ani pokud jde o soutěž. Nemocnice prý rozdělila nákupy na menší celky, aby bylo dodavatelů co nejvíc a cena se tak stlačila dolů. Nemocnice si podle něj také nechala zpracovat na soutěž vlastní znalecké posudky. "A ty jasně říkají, že přístroje byly nakoupené za ceny v místě a čase obvyklé,“ uzavřel Feltl.

Společnost VarioMedical, která do nemocnice poslední tomograf dodala, na otázky redakce ani po dvou týdnech neodpověděla.

Auditoři ministerstva financí se na nákup ostravského "cétéčka" zaměřili na podnět Evropské komise. Zkoumají, jestli české nemocnice nezneužívaly peníze z Bruselu. Pokud se pochybení při nákupu přístroje prokáže, bude muset ostravská fakultní nemocnice do Bruselu vrátit přes 25 milionů korun.

Němeček chce výsledky auditu

Šetření auditorů, které má na starost náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, ale stále není uzavřené. Jeho průběh již vyvolal mezi řediteli dvou desítek nemocnic vlnu protestu. Podle nich byly kontroly netransparentní a nestandardní. Chtějí se případně bránit u soudu.

Ministr zdravotnictví Němeček se následně postavil na stranu ředitelů a vyzval ministerstvo financí, aby předešlo sporu a průběžné výsledky zveřejnilo. "Pokud by to takto dopadlo, je nepochybné, že nemocnice u soudu uspějí. Výsledkem by bylo, že Česká republika přijde o několik stovek milionů korun. Je to zpochybnění dobrého jména," uvedl Němeček. Ministr financí Andrej Babiš ale Němečkovi vzkázal, že průběžné výsledky nezveřejní. Ministerstvo by tím totiž porušilo zákony ČR i EU.

Babiš upozornil, že čerpání peněz z EU je zastaveno, a dokud nebude dokončen audit, nebude pokračovat. "Já jako ministr financí absolutně do auditu nezasahuji. Byl vyžádán Evropskou komisí, která má pochybnosti o tom, jak funguje české zdravotnictví, a pečlivě sleduje, co se u nás děje," vysvětloval tehdy Babiš.

Článek vyšel v pondělí 20. října 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy