Bradáčová: Obžalovaní musí být u rozsudků. Ministr je pro

Radek Nohl Radek Nohl
1. 8. 2015 13:50
David Rath, Roman Janoušek nebo Jana Nečasová si nepravomocný verdikt u soudu nevyslechli. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána by se to mělo změnit.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath, pražský podnikatel Roman Janoušek nebo bývalá šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová si nepravomocný rozsudek k soudu vyslechnout nepřišli. Rath dal radši přednost svým pacientům, Nečasová se zase omluvila kvůli zdravotním problémům.

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová by ale praxi, kdy si obžalovaní vyslechnout verdikt nepřijdou, chtěla změnit. A souhlasí s ní i ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

"Myslím si, že obžalovaný má být přítomen na počátku i na konci hlavního líčení. Na počátku proto, aby si znovu a veřejně vyslechl, co je mu kladeno obžalobou za vinu, a na konci, aby slyšel verdikt soudu," řekla v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová.  

"To rozhodnutí má několik významů, včetně preventivní role pro celou společnost, ale i pro osobu obžalovaného. Náš současný trestní řád říká, že na začátku procesu obžalovaný být musí, na konci už ne," podotkla.

Ministr Pelikán: Se změnou počítáme

Ministerstvo spravedlnosti však nyní připravuje nový trestní řád, který by měl obsahovat i tuto změnu. Obžalovaní by tak nemuseli být u vynesení rozsudku pouze ve výjimečných případech - třeba při vážných zdravotních komplikacích.

"Je to jeden z detailů, který zamýšlíme zařadit do nového trestního řádu," potvrdil Aktuálně.cz ministr Pelikán. Celý záměr bude podle něj chtít ministerstvo představit v závěru letošního roku. Změn v nich bude mnohem více.

Zejména ti obžalovaní, kteří jsou veřejně známí, se často až na začátek soudního líčení neúčastní jednání vůbec. A nechávají tak vše na svém advokátovi. Udělal to tak například Roman Janoušek, který si přišel vyslechnout až rozsudek k odvolacímu pražskému vrchnímu soudu, nebo blízký přítel expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík. Ten zatím na nepravomocný verdikt ve své kauze čeká.  

Podobnou strategii zvolila také Jana Nečasová, kterou Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil žaloby. Nečasová podstatnou část jednání u soudu nebyla. Chyběla například, když vypovídal její současný manžel a expremiér Petr Nečas nebo se pouštěly její odposlechy.

Naopak David Rath většinou u soudu nechyběl. Novinářům si tak často stěžoval, jak není soudce Robert Pacovský v jeho případě spravedlivý či že přehlíží důkazy, které mu on nebo jeho obhájci předkládají. Rath byl nakonec po 1165 dnech od svého zatčení nepravomocně odsouzen k 8,5 rokům vězení.  

 

Právě se děje

Další zprávy