Astrofyzik Grygar nechce státní vyznamenání. Požádal Sněmovnu o vyškrtnutí ze seznamu pro Zemana

Radek Bartoníček Marek Pokorný Radek Bartoníček, Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 6. 2016 17:44
Astrofyzik Jiří Grygar nechce být na seznamu osobností, které Poslanecká sněmovna navrhla prezidentovi Miloši Zemanovi k udělení státního vyznamenání. Vyšlo to najevo při čtvrtečním jednání Sněmovny. Důvody, které Grygara k žádosti o vyškrtnutí ze seznamu vedly, sněmovní výbor nechce prozradit. Astrofyzik se nicméně v minulosti vyjadřoval vůči Zemanovi kriticky a ve druhém kole prezidentské volby podpořil jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga.
Významný český vědec Jiří Grygar
Významný český vědec Jiří Grygar | Foto: DVTV

Praha - Poslanci na návrh jednoho ze svých podvýborů schvalovali seznam pro prezidenta Miloše Zemana, ze kterého by si mohl vybrat osobnosti, kterým by udělil státní vyznamenání. Medaile se však určitě nedočká astrofyzik Jiří Grygar, kterého přitom podvýbor pro vyznamenání navrhl. Tento vědec totiž oznámil, že na tomto seznamu nechce být. Důvod neuvedl. Redakce Aktuálně.cz jeho vyjádření shání.

Předseda podvýboru pro vyznamenání Jan Bartošek Aktuálně.cz potvrdil, že Grygar na seznamu být nechce. "Pan Grygar mi poslal e-mail, v němž požádal, aby nebyl součástí té nominace. Nijak to nezdůvodnil," uvedl Bartošek.

"Nepamatuji si, že by někdo někdy takto požádal o vyškrtnutí ze seznamu, ale je to tak, pan Grygar to skutečně udělal," dodal poslanec ODS Marek Benda, který je také členem podvýboru.

Mezi těmi, kteří podpořili navržení Grygara na státní vyznamenání, byli především lidovečtí poslanci, kteří vyjádřili nad jeho postupem pochopení i politování.

"Doktor Grygar měl nejvíc "osvojitelů" ze všech, kteří byli na seznamu, a myslím, že to bylo po zásluze. Je to osobnost hodna státního vyznamenání daleko před mnoha dalšími návrhy. Nicméně jeho rozhodnutí respektuji," řekl například předseda poslaneckého klubu  KDU-ČSL Jiří Mihola, podle kterého samotné vyznamenání není rozhodující. "Vážnost a úctu národa za své celoživotní dílo bude mít i bez vyznamenání na Hradě, to jsem si jistý," dodal Mihola.

Astrofyzik Grygar dával v minulosti najevo, že k Zemanovi má výhrady. "Nebudu volit Miloše Zemana zejména kvůli neprůhlednosti jeho sponzorské podpory a žádosti, aby ho v prezidentské volbě podpořili komunisté," prohlásil. Grygar v prvním kole prezidentské volby podpořil Zuzanu Roithovou, před druhým kolem svůj podpis připojil pod petici vědců podporujících Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga.

E-mail z Plzně

Mluvčí Ovčáček na Facebooku zveřejnil e-mail, který mu dorazil od muže z Plzně, který Grygara na vyznamenání navrhl. "Vím, že to v žádném případě nesouviselo s osobou současného nebo minulého prezidenta," uvádí v něm neznámý pisatel. "Když jsem s návrhem seznámil dr. Jiřího Grygara, dozvěděl jsem se, že podobný nápad se už před lety zrodil v hlavách poslanců Parlamentu ČR a i Senátu ČR. Dr. Grygar ještě v zárodku tuto myšlenku zastavil," stojí v e-mailu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl postup vědce příliš komentovat. Na svém profilu na Facebooku nejdřív označil Grygarovo rozhodnutí za "teatrální krok astronomův". Později na stejném místě napsal, že se Grygar nevzdal pocty kvůli nesouhlasu s prezidentem. Vědec prý návrh na státní vyznamenání odmítl z neznámých důvodů už dříve.

Grygar, který byl nyní navržený na medaili Za zásluhy, v minulosti odmítl také Cenu předsedy Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, kterou mu chtěl udělit v roce 2009 tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS). Astrofyzik odmítl cenu, která byla spojena s částkou půl milionu korun, s odůvodněním, že to je od rady „chucpe“. A to proto, že stát ubíral peníze určené právě pro vědu.

Grygar je významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za což získal řadu ocenění včetně ocenění od UNESCO Kalinga Prize. Byla po něm pojmenována planetka (3336) Grygar objevená 26. října 1971, a je také čestným předsedou České astronomické společnosti.

Na seznamu  jsou desítky lidí

Na poslaneckém seznamu jsou velmi různorodá jména, od válečných veteránů až například po bývalého poslance KSČM Josefa Mandíka, kterého jeho spolustraníci navrhli na medaili Za zásluhy za to, že se postaral o přeměnu jednoho učiliště ve Střední odborné učiliště včelařské. Při hlasování poslanců nakonec získal Mandík nejmenší podporu, ale i ta stačila k tomu, aby na seznamu byl.

V čele dlouhého seznamu navržených jsou váleční veteráni, kteří by mohli získat Řád Bílého lva a Řád T. G. Masaryka. Na první vyznamenání doporučují poslanci im memoriam  brigádního generála Karla Miloslava Kuttelwaschera a generálmajora Jaroslava Klemeše. Kuttelwascher, který zemřel v roce 1959, patřil mezi stíhací esa britského královského letectva za druhé světové války, Klemeš je posledním žijícím výsadkářem z anglického výsadku na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Druhé vyznamenání by mohl získat Jiří Brady, který přežil holokaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům.

Na medaili Za hrdinství Sněmovna nominovala celkem devět osobností, na medaili Za zásluhy pak 22 lidí. Seznam čítá celkem 34 jmen. Poslanci vybírali celkem z 53 návrhů.

Zdá se, že Mars byl dříve teplejší, nevíme ale proč, voda tam vytvořila prudké přívalové řeky, říká astrofyzik Jiří Grygar. To ale prý neznamená, že by tam byl život, je tam mnoho nepříznivých faktorů | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy