Armycampy nebo móda. Děti chtějí netradiční letní tábory

Adéla Skoupá
4. 7. 2015 19:47
Letní tábory už nelákají výhradně na pobyt v přírodě pod stanem. Čím dál populárnější jsou zájmové tábory zaměřené na netradiční aktivity.
Skautské tábory.
Skautské tábory. | Foto: René Volfík/Economia

Praha - Stovky tisíc dětí se s příchodem prázdnin vypravují na letní tábory. I když jsou klasické stanové kempy s táboráky a ešusy pořád v oblibě a skauti nebo pionýři na ně nedají dopustit, mnoho rodičů své děti vysílá na netradičnější pobyty.

V kurzu jsou například tábory s koňmi, s paintballovými souboji nebo s počítačovými hrami.

Jsou to totiž často právě děti, kdo má ve výběru hlavní slovo, čemuž se nabídka komerčních táborů přizpůsobuje.

“Už dávno není pravda, že tábor vybírají rodiče, děti si většinou vybírají tábor samy. Když dítě na tábor nechce, rodič ho tam nemá šanci dostat,” říká Miroslav Topinka, zástupce jedné z největších cestovních kanceláří organizujících dětské tábory CK Topinka, se kterou letos vyrazí na tábor téměř pět tisíc dětí.

Z vlastní zkušenosti říká, že jazykové a vzdělávací tábory už “netáhnou” a dnešní mladí stojí hlavně o akci, dobrodružství a adrenalinové zážitky. Proto pro ně pořádá takzvané adventury campy, kde hrají paintball, airsoft nebo si zkoušejí, jaké to je být vojákem.

Žádná procházka růžovým sadem

“Tady to není žádná procházka růžovým sadem, ale pořádný vojenský výcvik, dril a dodržování disciplíny, které Tě zocelí na těle i duchu. Tvoje fyzička půjde strmě nahoru,” láká cestovní kancelář na svém webu.

Zatímco někteří dávají přednost maskáčům a plazení se v blátě, jiné děti se na táborech věnují své oblíbené počítačové hře. Trendem poslední doby je tábor založený na hře Minecraft.

Kromě samotného hraní na počítačích účastníci podobně jako v předloze dolují suroviny, staví bunkry, vytvářejí zbraně a bojují s příšerami.

Letní tábory v číslech.
Letní tábory v číslech. | Foto: Aktuálně.cz, René Volfík (Economia)

Firma Stan, která se na svém webu prezentuje nejširším výběrem specializovaných táborů, zase sází například na pobyty na motivy známé hry Angry Birds, pohádky Scooby Doo nebo reality show Amazing Race.

“Velkým tahounem ve vymýšlení témat je majitel firmy, pan Špaček. Má doma šestiletého syna, takže sleduje, co dětí baví. Podle toho směřuje i nabídku a vymýšlíme nová témata,” říká jedna z organizátorek Barbora Živná.

Netradiční tábory stojí i pět tisíc za týden

Nárůst zájmu o netradiční tábory sleduje také Jaroslav Syrový ze sdružení CentrumDeti.cz, které tábory pořádá už více než dvacet let. “U nás je velký zájem o koňské nebo hudební tábory. Na nich se nezpívá u táboráku, ale vytvoří se opravdické kapely, které rozjíždějí na elektrických kytarách nebo na bicích rock a metal,” uvedl Jaroslav Syrový.

Přestože cena takových táborů přesahuje pět tisíc korun za týden, místa se zaplní hned po otevření přihlášek.

Stejně tak se ihned naplnila kapacita  dvou desetidenních modelingových táborů, organizátoři mají dokonce stejné množství náhradnic jako účastnic.

Na takový tábor si dívky místo ešusů a pohorek dovezou kufry plné oblečení, bot a šminek a místo bojovek v lese se budou věnovat kurzům úpravy vlasů nebo nehtů. Novinkou je tábor zaměřený na robotiku, kde budou děti pod dohledem odborníků vyrábět funkční drony.

Syrový pozoruje, že výběr tábora často ovlivňuje strach rodičů o své ratolesti. “Děti by na klasické tábory v lese možná jezdily rády, ale rodiče se je tam bojí posílat. Sledujeme trend, že se tábory přehouply do hotelového typu.

Rodiče nejčastěji požadují, aby byla na táboře denně teplá voda, kamenná kuchyň, ideálně i bazén,” vysvětluje Syrový a dodává, že i proto stoupl zájem o příměstské tábory, kam si rodiče děti “odloží” přes den a na noc si je zase vyzvednou.

Klasické skautské tábory stále nejoblíbenější

Barbora Živná si zase všímá, že se v poslední době rodiče více ptají na certifikáty a zdravotnické vzdělání vedoucích.

I přes úzkost některých rodičů zůstává největším organizátorem letních táborů Junák, který si zakládá na tradiční formě tábora.

Pod hlavičkou největší české mládežnické organizace letos na tábor vyrazí 27 tisíc dětí, na které čeká spaní na louce v klasických podsadových stanech, jedení z ešusů, ranní rozcvičky, večerní nástupy v krojích a celotáborová hra.

Stěžovat si nemůže ani konkurenční organizace Pionýr, která letos uspořádá kolem 400 táborů pro téměř 17 tisíc dětí.

Na rozdíl od komerčních táborů, kde se průměrná cena za jeden den pohybuje mezi 300 až 700 korunami podle toho, jak je tábor zaměřený, jsou skautské nebo pionýrské tábory levnější. Jejich cena je přibližně 1000 korun za týden, vedoucí jsou totiž neplacení dobrovolníci.

 

Právě se děje

Další zprávy