Babiš by během vládnutí přišel o zisk, nebo o firmu. Nové nápady, jak omezit střet zájmů

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 3. 2016 7:09
S blížícím se rozhodováním o tom, jak Poslanecká sněmovna omezí střet zájmů u politiků, kteří jsou majiteli firem, roste také napětí u dvou největších politických stran. Hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš je jako majitel obří firmy Agrofert v největším střetu zájmů, nyní oznámilo, že chce omezit střet zájmů rovněž u hejtmanů, starostů i uvolněných radních. Sociální demokraté chtějí naopak zůstat u nejvýše postavených politiků a chystají se omezit moc Babiše.
Poslanci hledají způsob, jak omezit střet zájmů u Andreje Babiše i dalších politiků
Poslanci hledají způsob, jak omezit střet zájmů u Andreje Babiše i dalších politiků | Foto: Economia

Praha - Poslanecká sněmovna jedná o střetu zájmů už delší dobu. Nejvíce se zatím mluvilo o návrhu poslance TOP 09 Martina Plíška, který by v blízké době nejvíce zasáhl vicepremiéra Andreje Babiše. Plíšek totiž prosazuje, aby politici ve vládě nemohli být tzv. ovládajícími osobami ve firmě. 

Pro svůj návrh se snaží získat kromě jiného také sociální demokraty, kteří dosud tvrdili, že Plíška podpoří. Po koaliční schůzce ve středu pozdě večer ovšem předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák oznámil, že jeho strana předloží vlastní návrh, který ale nechtěl podrobněji uvést. 

"Náš návrh předloží poslanec Jan Chvojka na čtvrtečním jednání ústavněprávního výboru, který se bude zabývat střetem zájmů," řekl Sklenák.

Podle návrhu Chvojky chce ČSSD dát politikům ve vládě na výběr - buď se vzdají vlastnictví firem po dobu, co budou v politice, nebo zisku z těchto firem.

"Veřejný funkcionář uvedený v § 2 odst. 1 nesmí být provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku ani společníkem, členem nebo ovládající osobou právnické osoby, která je provozovatelem rozhlasového nebo televizního vysílání nebo vydavatelem periodického tisku," stojí například v návrhu poslance Chvojky, který celý návrh zaslal redakci Aktuálně.cz.

Poslanec Plíšek v reakci na ČSSD uvedl, že tato jejich iniciativa je určitě k jednání už proto, že vychází z jeho návrhu. "Detaily ještě neznám, ale určitě je to něco, o čem má smysl mluvit," podotkl Plíšek.

ANO chce řešit střet také u starostů a radních

Na koaliční schůzku přišli ale s vlastním návrhem také zástupci ANO. Předseda jejich poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek chce, aby se střet zájmů dotýkal mnohem většího množství politiků, a to nejen těch ve vládě či vysoké politice.

"Informovali jsme naše koaliční partnery, že připravujeme návrh, podle kterého by bylo dobré rozšířit střet zájmů na všechny politiky, tedy také na poslance, senátory, hejtmany, starosty i uvolněné radní," oznámil Faltýnek.

"Podle mě je to zcela účelový návrh, není důvod, aby se střet zájmů řešil u starostů či radních, stejně jako u poslanců a senátorů," míní Plíšek..

On sám se zároveň pokusí "protlačit" Sněmovnou ještě jednou návrh ohledně omezení členů vlády při získávání veřejných zakázek. I když jeho návrh poslanci neschválili, nyní jen nově upravil podle rakouského vzoru a navrhne jej při jednání o střetu zájmů.

"Obchodní společnost, ve které politik nebo jím ovládaná osoba vlastní podíl představující alespoň 25 % účasti společníka v obchodní společnosti, se nesmí účastnit zadávacích řízení. Zadavatel je povinen takovou obchodní společnost vyloučit ze zadávacího řízení," stojí mimo jiné v jeho návrhu.  Zadavatel nesmí takové obchodní společnosti zadat veřejnou zakázku malého rozsahu, takové jednání je neplatné.

Debaty ohledně střetu zájmů jsou přitom dalším důvodem, proč roste napětí ve vládní koalici. Lidovci i sociální demokraté opakovaně prohlašují, že je nutné omezit moc Andreje Babiše, a snaží se jeho střetu zájmů využít i pro získání voličů. Například sociální demokraté rozjeli předvolební kampaň, ve které opakují heslo: "Stát není firma. Stát je společenství občanů." Konkrétně ale zatím nijak moc Babiše či dalších politiků neomezili.

 

Právě se děje

Další zprávy