Agrofert dostal pokutu šest milionů za nakládání s dotacemi na Čapí hnízdo, zaplatil jen 37 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2016 15:44
Společnost Agrofert ministra financí Andreje Babiše měla v minulosti podle auditu zaplatit celkem šest milionů korun za neoprávněné čerpání dotací při budování konferenčního centra Čapí hnízdo. Sám lídr hnutí ANO v minulosti několikrát prohlašoval, že auditoři při kontrolách na nic nepřišli. Na farmu Evropská unie přispěla 54 miliony. Podle serveru Neovlivní.cz Agrofert ze šestimilionové pokuty zaplatil jenom 37 tisíc korun, jelikož mu úřad sankci odpustil. Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že společnost neměla v uvedené době s Farmou Čapí hnízdo nic společného.
Babišova farma Čapí hnízdo
Babišova farma Čapí hnízdo | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Kontroloři v minulosti udělili několikamilionové pokuty centru Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše (ANO) za pochybení při čerpání dotací. Společnost Agrofert následně informaci, kterou přinesl server Neovlivní.cz, odmítla.

Babišova společnost Agrofert, kterou nyní kvůli Čapímu hnízdu vyšetřuje policie i evropský Úřad pro boj s podvody, měla zaplatit za machinace s dotacemi celkem šest milionů korun. Na farmu přitom Evropská unie přispěla 54 miliony.

Andrej Babiš několikrát potvrdil, že při kontrolách se na nic závadného nepřišlo. “Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu,“ prohlásil Andrej Babiš před týdnem. Nyní v reakci na článek příliš sdílný nebyl: "Nic o tom nevím," uvedl na dotaz ČTK.

Dokument už z února 2011, k němuž se server dostal, ale tvrdí něco jiného. Podle něj si Farma Čapí hnízdo v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat miliony předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Čerpání dotací však podle dotačních smluv a regulí probíhá přesně naopak. Nejprve žadatel platí, až poté mu dotační úřad zpětně proplácí už prokazatelné náklady.

O dva roky později došla ke stejnému závěru i firma KPMG, která na žádost ministerstva financí vypracovala mimořádný audit. A potvrdila tak audit z roku 2011.

Podle Neovlivní.cz však Agrofert nakonec zaplatil jenom 37 tisíc korun a penále. Výbor regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, který dotaci původně přidělil, totiž v únoru 2012 svým rozhodnutím farmě téměř celou pokutu prominul.

Tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka Aktuálně.cz řekl, že společnost neměla v uvedené době s Farmou Čapí hnízdo nic společného. Firma potvrdila, že audit z roku 2011 odhalil u Čapího hnízda opožděné proplacení faktury a navrhl pokutu. "V roce 2009 došlo v projektu farmy Čapí hnízdo k administrativnímu pochybení, při kterém byla faktura na stavební práce dodavateli proplacena se zpožděním oproti žádosti o čerpání," tvrdí Agrofert. Dodává, že 99 procent této pokuty bylo společnosti na základě žádosti odpuštěno.

Podle dříve zveřejněných informací serveru Neovlivní.cz patřila společnost Farma Čapí hnízdo do roku 2008 do Babišova holdingu Agrofert. Aby dosáhla na dotaci, byly její akcie převedeny na anonymní formu akcií na doručitele. Po pěti letech, kdy musela dodržovat tyto dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.

Opozice: Kauza je vážná, Babiš by měl odstoupit

"Mně celý ten případ připadá stále skandálnější," řekl ČTK a Právu předseda ODS Petr Fiala. "Já myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?" dodal. V minulosti podle něj byli ministři i kvůli mnohem menším případům vyzýváni, aby odstoupili.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má za to, že pokuta není hlavním problémem u Čapího hnízda. "Ten problém je ten podvod, kdy za anonymní akcie schoval svoje vlastnictví, aby tu dotaci mohl vůbec dostat," míní. Pokud by bylo známo, že mu Čapí hnízdo patří, tak podle něj na dotaci neměl nárok. O odpuštění větší části pokuty v době, kdy byl sám ministrem financí, prý Kalousek nemá žádnou informaci.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím na dotaz k případu nereagoval. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), do jejíhož resortu rozdělování dotací spadá, uvedla, že k případu nemá podrobné informace. S Babišem o něm prý mluvit nehodlá, protože o dotaci kdysi nežádal Babiš, ale někdo jiný.

 

Právě se děje

Další zprávy