Americké volební drama české politiky netáhne. Dají přednost jachtě, zotavování i spánku

Veronika Neprašová Veronika Neprašová, Michaela Vařeková
5. 11. 2016 16:00
Prezidentské volby v USA tuzemskou politickou scénou v noci na středu podle všeho otřásat nebudou. Přímý přenos si nechá ujít řada politiků – i těch, u kterých by člověk zájem očekával. Třeba šéf diplomacie Lubomír Zaorálek nebude celý příští týden v Česku, šéf hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček, budoucí velvyslanec v USA, zase dal místo sledování boje mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem přednost dovolené na jachtě bez mobilního signálu. Všichni oslovení politici věří v úspěch bývalé první dámy.
Kdo s koho – ani jeden z kandidátů na příštího amerického prezidenta zatím není jasným favoritem klání.
Kdo s koho – ani jeden z kandidátů na příštího amerického prezidenta zatím není jasným favoritem klání. | Foto: Reuters

Praha – Politici po celém světě mají na nadcházející úterý, respektive středu stejný program – sledování průběhu amerických prezidentských voleb. Čeští politici ale mají i jiné plány než trávit noc sledováním zpravodajských portálů a televizí.

Třeba šéf ministerstva zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebude celý týden vůbec v Česku. "Pan ministr příští pondělí odlétá na pracovní cestu s podnikatelskou delegací do Jižní Koreje a do Prahy se vrací až někdy po půlnoci ze čtvrtka na pátek," odpověděla na prosbu o rozhovor k aktuálnímu výsledku amerických voleb mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Prioritou není boj o Bílý dům ani pro ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka, který se má stát velvyslancem právě v USA. Kdo usedne do čela světové mocnosti, se dozví nejspíš se značným zpožděním. Až do 21. listopadu si totiž bude užívat dovolenou na lodi ve Středozemním moři. "Vesměs bez pokrytí mobilním signálem," zdůraznil v e-mailu  Kmoníček.

Přikovaný u obrazovky počítačů nebo televize nebude ani šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. "Až se vzbudím, tak to úplně stačí," prohlásil. Europoslanec Jiří Maštálka z KSČM se také dívat nebude. "Budu po kardiochirurgickém zákroku. Nebudu mít náladu sledovat přímý přenos, počkám si až na výsledek," vzkázal. A bezesnou noc kvůli americkému klání neplánuje ani europoslanec za hnutí ANO Pavel Telička. "Že bych kvůli tomu nezamhouřil v noci oči, to určitě ne," konstatoval.

Mezi ty, kteří naopak hodlají sledovat celý průběh voleb v přímém přenosu zpravodajských kanálů, bude předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Ano, mé plány na úterní noc jsou přesně takové. Žádné hromadné koukání na televizi v ČSSD neplánujeme, budu se dívat doma," uvedl. A zásoby kávy si chystá i europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Samozřejmě mě to zajímá, budu kombinovat různé mediální zdroje."

Všichni oslovení politici věří ve vítězství Hillary Clintonové. Byť za ideálního kandidáta ji nepovažuje nikdo. "Pokud bych byl Američan, volil bych ji. A i pro vztahy s Evropskou unií si myslím, že by Clintonová byla přijatelnější prezidentkou," shrnul za všechny europoslanec Pavel Telička.

O nové hlavě státu budou Američané rozhodovat v noci na středu středoevropského času. Předvolební průzkumy zatím ani jednoho z dvojice Trump – Clintonová výrazně nefavorizují.

 

Právě se děje

Další zprávy