Policie rozbila mezinárodní drogový gang, zadržela 58 lidí i desítky kilogramů drog

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 6. 2016 13:49
Policie zadržela 58 členů drogového gangu, který se zabýval výrobou a prodejem drog v Nizozemsku, Česku, Belgii, Německu a Polsku. Policie skupinu sledovala už od roku 2013. Při razii bylo zajištěno šest laboratoří, 32 kilogramů syntetických drog, 54 kilogramů marihuany, tři kilogramy kokainu, osm pěstíren konopí a více než 7000 litrů chemických látek k výrobě drog. Hlavní organizátor byl vydán ke stíhání do Nizozemska, kde je ve vazbě. Hrozí mu až 12 let vězení.
Zajištěné drogy při operaci Tulipán
Zajištěné drogy při operaci Tulipán | Foto: Národní protidrogová centrála SKPV PČR

Praha - Česká a nizozemská policie rozbily drogový gang, zadržely 58 lidí podezřelých z rozsáhlé výroby a distribuce drog. Novinářům to v úterý řekli zástupci obou policejních sborů. Při razii bylo zajištěno šest laboratoří, 32 kilogramů syntetických drog, 54 kilogramů marihuany, tři kilogramy kokainu, osm pěstíren konopí a více než 7 tisíc litrů chemických látek k výrobě drog.

Policie gang sledovala od roku 2013, česká policie hlavního organizátora prověřovala v souvislosti s byznysem s LSD a extází. Při mezinárodní policejní spolupráci se zjistilo, že je propojen se sítí obchodníků, kteří se zabývali výrobou a prodejem drog v Nizozemsku, Česku, Belgii, Německu a Polsku.

Gang se snažil trestnou činnost zakrýt tím, že hlavní organizátor měl fiktivní firmu se sídlem v Nizozemsku. Firma navenek působila jako půjčovna vybavení na party, obchodovala ale s drogami.

Česko na nelegálním trhu fungovalo hlavně jako významný zdroj marihuany, která pocházela ze tří velkých pěstíren na jihu Čech. Pěstírny byly ukryté na farmách. Podle ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha se rostliny marihuany pěstovaly ojedinělým způsobem, pachatelé nepoužívali substrát ale živný roztok. "Za pomoci najatých kurýrů byla marihuana v řádech deseti a více kilogramů vyvážena nejčastěji do Polska," doplnil Frydrych.

Syntetické drogy, které končily v Česku, se vyráběly v Nizozemsku a Belgii. Distribuci drog do pěti evropských zemí podle policistů zajišťovali kurýři v autech.

Hlavní organizátor byl Nizozemec, policisté ho na začátku dubna zatkli ve Strakonicích. V Česku měl přítelkyni, kterou pravidelně navštěvoval. Podle Frydrycha při zatýkání nekladl odpor. Ve stejný den zasáhli nizozemští policisté na 124 různých místech.

Hlavní organizátor byl vydán ke stíhání do Nizozemska, kde je ve vazbě. Hrozí mu až 12 let vězení. "Při výslechu využil práva nevypovídat," řekl novinářům Pieter de Bruijn z nizozemské policie. Podle něj muž nepracoval a pobíral sociální podporu. Měl přitom drahá auta, nemovitosti a užíval si luxusní dovolené. "Když jsme udělali finanční šetření jeho osoby, zjistili jsme, že na svoje jméno nemá registrovaný žádný majetek," dodal de Bruijn.

Syntetické drogy se vyráběly v Nizozemsku a Belgii, končily i na českém trhu. Distribuci drog do pěti evropských zemí podle policistů zajišťovali kurýři v autech.

Policie v minulém týdnu informovala také o dalším zásahu proti drogám, které do tuzemska směřovaly z Nizozemska. Týkal se hlavně obchodu s kokainem a extází, která končily v českých a slovenských nočních klubech. V Česku bylo zatčeno pět lidí, kterým hrozí až 18 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy