Účastníci pochodu za Václava Havla přinesli na Hrad srdce. Zemanovi ho nedali, prý si ho nezaslouží

Výročí úmrtí Václava Havla obrazem. Lidé uctili prezidentovu památku pochodem i stovkami srdcí
Po Praze se pořádali různorodé vzpomínkové akce připomínající Václava Havla u příležitosti čtvrtého roku od jeho smrti.
Jednou z nich bylo čtení z jeho díla.
Kdokoliv tak mohl dorazit na prkna divadla Alfred ve dvoře a předčítat.
...
Foto: Jakub Plíhal
ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 18. 12. 2015 21:47
Stovky lidí se dnes v Praze zúčastnily pochodu Srdce na Hrad ke čtvrtému výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Lidé nesli z Václavského náměstí ručně vyrobené obří srdce na Pražský hrad, kde podle organizátorů právě "srdce" v současnosti chybí. "Cítíme prázdnotu, která nebyla naplněna. Prázdnotu v celém prostoru této země. Chybí slovo, které by bylo výzvou a které by dávalo naději," řekl k výročí Havlova úmrtí kardinál Dominik Duka, jenž na přání rodiny sloužil zádušní mši.

Praha -  Na Václavském náměstí se v podvečer sešlo několik stovek lidí, aby si připomněli čtvrté výročí úmrtí Václava Havla. Při pochodu s názvem Srdce na Hrad se pak jejich počet ještě rozrostl.

Akce se zúčastnil mimo jiné také vědec Ivan Havel, bratr zesnulého prezidenta, nebo spisovatel Petr Placák, který za komunistické totality působil v literárním, ale i hudebním undergroundu.

V horní části Václavského náměstí, kde pochod začínal, zapalovali lidé svíčky, na chodníku z nich sestavili srdce. Mnozí měli povytažené kalhoty jako připomínku Havlova vystoupení na vojenské přehlídce krátce po jeho zvolení do čela státu v revolučních dnech roku 1989. Lidé si také připomínali sametovou revoluci zvoněním klíči.

Akci zorganizoval hudebník Jiří Bareš. Účastníci poslali své příspěvky na výrobu asi dva metry velkého srdce, jehož autorem je akademický malíř Ondřej Kraják. Menší srdce si lidé sami vytvořili.

"Rozhodli jsme se to ještě jednou zkusit po dobrém, nejen z úcty k památce Václava Havla. Proto to nepovažujeme za protest proti něčemu, ale průvod pro něco. Proto jsme zvolili jako hlavní symbol srdce," tvrdí organizátoři akce Srdce na Hrad.

Účastníci pochodu srdce symbolicky přinesli na Hrad, protože jim prý připadá, že to je to, co tady chybí. Krajákem vytvořené obří srdce ale u Hradu nenechali, protože si to prý současná hlava státu nezaslouží. Až bude podle pořadatelů sedět na Pražském hradě někdo povolanější, tak mu srdce předají. Kolem 20:00 akce skončila zpěvem hymny.

Duka: Cítíme prázdnotu, která nebyla naplněna

Studenti Vysoké školy ekonomické vzpomínali na "Ferdinanda Vaňka" v prostorách Knihovny Václava Havla. O jeho životě a odkazu debatovali bývalá diplomatka a studentská aktivistka sametové revoluce Monika MacDonagh-Pajerová, kanadský velvyslanec Otto Jelinek, hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, ekonom Tomáš Sedláček a šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery.

"Z přihlášení se k Václavu Havlovi se stalo politikum, což mě asi překvapuje ze všeho nejvíc," řekl Sedláček. Sounáležitost s Havlem je podle něj pro některé až pejorativní označení. "Můj sen je, že skvělá česká společnost bude mít takovou reprezentaci, jakou si zaslouží," uvedla Pajerová. Zároveň vyzvala k hledání prezidentského kandidáta, který by lidi spojil pod odkazem Václava Havla. Diskutující vzpomínali na svá osobní setkání s Havlem včetně historek z jeho působení na Hradě.

Jako každoročně si lidé Havlovu památku připomínali také na zádušní mši v centru Pražská křižovatka, bývalém kostele svaté Anny. "Cítíme prázdnotu, která nebyla naplněna. Prázdnotu v celém prostoru této země. Chybí slovo, které by bylo výzvou a které by dávalo naději," řekl k výročí Havlova úmrtí kardinál Dominik Duka, jenž na přání rodiny zádušní mši sloužil.

Havlovo heslo "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí" zní podle Duky některým lidem naivně. "Je to až příliš pohádková vize, že by někdy mohla zvítězit pravda. Ale žijeme v situaci, kdy ji potřebujeme hledat," uvedl pražský arcibiskup.

Kromě Havlových blízkých, jeho manželky Dagmar dorazili například také politik, Havlův bývalý kancléř Karel Schwarzenberg, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Jiří Lábus nebo mecenáška Meda Mládková.

Čtvrté výročí úmrtí někdejšího prezidenta Václava Havla si v pátek lidé připomínali na různých místech Česka i v zahraničí. Lidé zapalovali svíčky například v Hrádečku u Trutnova, kde Havel ve své chalupě zemřel, součástí vzpomínek je i rekviem sloužené pražským arcibiskupem Dominikem Dukou nebo čtení z Havlových textů.

Pro 18. prosinec se pomalu začínají vžívat názvy "Den Václava Havla" či "Kalhotový den". Jeho příznivci mu totiž vzdávají hold vyhrnutím nohavic. Letos tak učinili například velvyslanci USA, Kanady či Švédska, rektor Karlovy univerzity a řada umělců. "Chceme tím symbolicky ukázat, že Havlovy hodnoty a ideály pořád žijí, že neodešly s ním," říká Tomáš Pikola, předseda spolku Krátké kalhoty pro VH.

Tak se ke vzpomínkové akci "Krátké kalhoty pro Václava Havla" připojila celá americká ambasáda v čele s velvyslancem Schapirem. | Video: U.S. Embassy Prague
 

Právě se děje

Další zprávy