Daňový přeplatek 2020 a vrácení daní

Aktualizováno 30. 3. 2021 13:00
Jestliže jste za loňský rok na daních zaplatili více, než kolik jste měli, máte nárok na vrácení přeplatku. Musíte o něj ale výslovně požádat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Jestliže jste za loňský rok na daních zaplatili více, než kolik jste měli, máte nárok na vrácení přeplatku.

Za zaměstnance mající pouze příjmy ze zaměstnaneckého poměru ale splní daňovou povinnost zpravidla zaměstnavatel formou ročního zúčtování daně. Podmínkou je, že zaměstnanec podepsal "prohlášení k dani", tedy růžový formulář.

Pokud musíte podávat daňové přiznání (typicky podnikatelé, ale také zaměstnanci s vedlejšími příjmy), je potřeba o případný přeplatek výslovně požádat v příslušné kolonce na konci daňového přiznání.

Následující text se týká jen žádosti v daňovém přiznání.

Případný přeplatek vám finanční úřad musí vrátit do 30 dnů od obdržení žádosti. Lhůta se ale počítá až od začátku dubna - tedy od uzávěrky pro podání přiznání. Teprve tímto okamžikem totiž přeplatek formálně vznikne. Přeplatek proto máte dostat nejpozději 30. dubna 2021.

Pokud podáváte přiznání elektronicky do 3. května, daně vám vrátí do 2. června 2021. Při odevzdávání přiznání s daňovým poradcem by měl být přeplatek vrácen do 31. července 2021. Peníze byste pak měli obdržet nejpozději v následujících dnech po termínech.

Jestliže však využijete odevzdání v prodloužené lhůtě v listinné podobě, přeplatek by měl být vrácen nejpozději do 2. června 2021, u elektronické formy do 30. června 2021.

Žádost o vrácení přeplatku můžete nyní podat i během ledna. Bude k ní přihlíženo tak, jako by byla podána poslední den zákonné lhůty pro daňové přiznání, který je sice 1. dubna 2021 a 3. května 2021, ale s prominutím úroků z prodlení a pokuty lze beztrestně odevzdávat až do 3. května 2021 v listinné podobě a v té elektronické až do 1. června 2021.

Dříve platilo, že jestliže jste o vrácení přeplatku požádali už v lednu, museli jste podat novou žádost. Podle zákona totiž platilo, že žádosti podané dříve než 60 dnů před vznikem přeplatku musel úřad zamítnout.

Od roku 2019 totiž díky novele zákona o daních z příjmů platí, jak už bylo výše zmíněno a jak informují stránky Finanční správy, že "pokud byla žádost o vrácení přeplatku podána současně s daňovým přiznáním, hledí se na ni, jako by byla podaná v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání".

Úřad vám vrátí přeplatek jen tehdy, nemáte-li nedoplatek na jiných daních - jinak jej použije na úhradu dluhu. Finanční úřad vrací pouze ty částky, které jsou 200 Kč a vyšší (před rokem 2021 to bylo 100 Kč a vyšší). Přeplatky se však sčítají, takže k naplnění této hranice může dojít i později.

Nepožádáte-li o vrácení přeplatku do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl, přeplatek zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu.

Přeplatek musí vyplývat z daňového přiznání. Pokud jste v něm zapomněli uplatnit některou z úlev, musíte nejprve podat opravné nebo dodatečné daňové přiznání, v němž si daň snížíte. Na to máte v zásadě jen tři roky od termínu pro původní (řádné) přiznání.

Nově je od roku 2021 také možné, aby finanční úřad přeplatek na dani vrátil i v hotovosti. V tomto případě ale maximálně do výše 1 000 Kč.

 

Právě se děje

Další zprávy