Anglie může být samostatnější, než sama chtěla. Odchod Skotska je pravděpodobný, říká expert

Kristýna Svrdlinová
25. 6. 2016 17:40
Brexit je nemilé překvapení a bude mít dalekosáhlé následky, ovšem nemusí mít pouze negativní vliv. Mohl by pomoci Evropské unii zlepšit její model fungování, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Ondřej Tichý z katedry anglistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tichý je odborníkem na anglickou historii a literaturu a dění po referendu sleduje přímo v Londýně.
Ondřej Tichý.
Ondřej Tichý. | Foto: Univerzita Karlova v Praze

Aktuálně.cz: Jak v Británii vypadal první den po referendu?

Ondřej Tichý: Brexitu je samozřejmě plné veřejné dění, lidé o tom mluví a jsou toho plná média. Londýn ale, pokud mohu soudit, prožíval den jako každý jiný.

Překvapil vás Brexit, nebo jste ho čekal?

Překvapil mě především v tom smyslu, že až do pozdních večerních hodin to vypadalo nadějně pro setrvání Británie v EU. V Londýně a zvláště pak v poměrně kosmopolitním univerzitním prostředí je navíc těžké potkat někoho, kdo by volil pro vystoupení, takže bylo snadné podlehnout dojmu, že by mohl vítězit opačný hlas.

Je Brexit i důsledkem toho, že Británie se v historii vždycky tak trochu stranila Evropy?

Zcela určitě. Bývalý londýnský starosta Boris Johnson vyzýval spoluobčany, aby volili „srdcem“, a myslel tím právě tento historický fakt, že Británie byla vždycky trochu mimo. Apeloval tak na britskou identitu, která je založena mimo jiné i na tomto pohledu Británie versus Evropa.

Jaké to bude mít z historického hlediska důsledky?

Velmi pravděpodobně dalekosáhlé. Celosvětově může Brexit způsobit hospodářskou nestabilitu, v rámci Evropy zesílí hlasy po dalších referendech a může se nastartovat proces dezintegrace. V rámci samotné Británie již skotská premiérka plánuje nové hlasování o nezávislosti Skotska. Může se tak stát, že Británie bude nezávislejší, než sama chtěla. Na druhou stranu je možné, že odchod bude také pozitivním impulsem, který pomůže Evropské unii najít lepší model fungování. Ten je ale nyní těžké si představit.

Je možné, že se bude chtít odpojit nejen Skotsko, ale i Severní Irsko a následně se rozpadne celá Velká Británie?

Skotsko velmi pravděpodobně, Severní Irsko bude bezpochyby v prekérní situaci, ale je možné, že se podaří dohodnout status quo s Irskou republikou, který umožní pokračovat v současném modelu soužití. Samotné odtržení Severního Irska od zbytku Británie myslím není v tuto chvíli na stole.

Čím především argumentovali ti, kteří prosazovali odchod z Unie?

Hlavním argumentem příznivců Brexitu je migrace. Často přitom upozorňují na migranty z Polska a dalších východoevropských zemí, spíš než na migranty z Blízkého východu.

Proč odpůrcům migrace vadí víc migranti z Unie než mimo ni?

Osobně jsem se v Londýně s žádnými odpůrci migrace zatím nesetkal. Tuším ale, že větším problémem než migranti ze střední a východní Evropy je hysterie kolem současné migrační krize, jejíž součástí jsou především lidé přicházející ze zemí mimo Evropskou unii. Další věcí, která Británii vadí, je to, že si sama nemůže nastavit vlastní pravidla pro přijímání imigrantů.

Nějaká msta Britům za to, že si dovolili vyjádřit nesouhlas, to by byla tragická chyba. Politická atmosféra v EU už ale nebude stejná, říká Weigl | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy